Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian






















Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Are you looking to add a touch of style and sophistication to your bedroom or living room? Look no further than this 24-inch-high walnut veneer accent table! This fashionable and practical side table is durably designed to last for years. This accent table is easy to assemble with full illustrated instructions and all parts included, along with a 5 year limited warranty against manufacturer's defects. The easy to clean top makes it perfect for placing items such as a lamp, books, magazines along with a bottom shelf for added storage. The space saving design includes a storage drawer with a classic black metal pull handle to tuck away small essentials. The walnut brown veneer finish makes this end table design look timeless and transitional - perfect for any type of home decor. Whether you are looking for a narrow nightstand to add to your bedroom or as a side table next to a chair or sofa in your living room, this versatile accent table is the perfect solution!
A practical and fashionable 2 tier, 24 inch high accent table with a warm walnut brown veneer finish, versatile as an end table, side table, or as a nightstand in a bedroom for a stylish touch
Features a storage drawer with a black metal pull handle and a bottom shelf for extra organization, all in a space saving design perfect for small rooms
Durably designed
Easy to assemble with illustrated, step by step instructions, with hardware and floor protectors included
Product dimensions: 11.75 in. W x 21.75 in. L x 24.25 in. H
| Part Number | I 3955 |
|---|---|
| Colour | Brown Walnut |
| Shape | Rectangle |
| Material(s) | MDF, Solid Wood |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 20 lb |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Height (in) | 24.25 in |
| Assembled Depth (in) | 21 3/4 in |
| Assembled Width (in) | 11.75 in |
| Assembled Weight (lb) | 20.0 lb |
|---|---|
| Package Height (in) | 8.00 in |
| Package Depth (in) | 15.00 in |
| Package Width (in) | 27.00 in |
| Package Weight (lb) | 22.99 lb |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Colour | Brown Walnut | Espresso | White | Brown | Espresso | |
| Shape | Rectangle | Rectangle | Rectangle | Rectangle | Rectangle | |
| Material(s) | MDF, Solid Wood | MDF, Solid Wood | MDF, Solid Wood | Metal, Glass | MDF, Solid Wood |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.