Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian





















Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Experience the perfect combination of style and practicality with this versatile 24 inch high accent table. Constructed with an antique white veneer and a sturdy wood trestle base with floor protectors, this transitional style table offers both durability and a space saving design. Place a table lamp on the spacious, easy to clean square tabletop and set it next to a sofa or chair as an end or side table in a living room or use it as a chic nightstand in bedroom. Easy to assemble with all hardware and illustrated instructions included for a quick setup, this table is built for lasting use.
A versatile and practical accent table with a trestle style solid wood base, perfect as an end or side table in a living room, or as a fashionable nightstand in a bedroom
Finished in an antique white veneer in a transitional style, this table features a spacious, square table top ideal for placing a lamp, books, and decorative objects
Easy to assemble with illustrated instructions and hardware included, this space saving table will be setup and ready to use in no time!
Product dimensions: 22 in. L x 23.5 in. W x 23.5 in. H
| Part Number | I 3989 |
|---|---|
| Colour | White |
| Shape | Square |
| Material(s) | MDF, Solid Wood |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 20 lb |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Height (in) | 23.50 in |
| Assembled Depth (in) | 23 1/2 in |
| Assembled Width (in) | 22.00 in |
| Assembled Weight (lb) | 19.0 lb |
|---|---|
| Package Height (in) | 8.00 in |
| Package Depth (in) | 27.00 in |
| Package Width (in) | 25.00 in |
| Package Weight (lb) | 22.99 lb |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Colour | White | Black | Black | Espresso | Walnut | |
| Shape | Square | Square | Rectangle | Square | Rectangle | |
| Material(s) | MDF, Solid Wood | MDF, Solid Wood | MDF, Metal, Solid Wood | Glass | MDF |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.