This paragraph should be hidden.




The Monarch Specialties 2‑Tier Side Table in Washed Grey is a stylish and space‑saving accent piece designed to elevate small living areas with its narrow profile and practical storage features. Finished in a soft washed grey veneer and supported by sturdy solid wood legs, it includes an easy‑to‑clean top surface perfect for a lamp or décor, a convenient storage drawer on smooth metal glides with a black metal knob, and a roomy lower shelf for additional organization. Its transitional design and 24-inch height make it equally suited for use beside a sofa, armchair, or as a charming nightstand, while its durable construction and easy assembly ensure long-lasting functionality in any room.
Add a charming touch to your space with this 2 tier, narrow 24 inch high accent table in a washed grey veneer finish
Practical with a space saving design in a transitional style, place it as an end or side table next to a chair or sofa in the living room, or set a small lamp on the easy to clean top for a fashionable style nightstand in a bedroom
Featuring a convenient storage drawer on smooth metal glides accented with a simple black metal knob to tuck away small essentials, and a spacious bottom shelf for extra organization
Easy to assemble with full illustrated instructions and all hardware included, this durably designed table is backed by a 5 year limited warranty against manufacturer's defects.
Product dimensions: 11.75 in. W x 21.75 in. L x 24.25 in. H
| Part Number | I 3963 |
|---|---|
| Colour | Washed Grey |
| Shape | Rectangle |
| Material(s) | MDF, Solid Wood |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 20 lb |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Height (in) | 24.25 in |
| Assembled Depth (in) | 21 3/4 in |
| Assembled Width (in) | 11.75 in |
| Assembled Weight (lb) | 20.0 lb |
|---|---|
| Package Height (in) | 7.00 in |
| Package Depth (in) | 14.00 in |
| Package Width (in) | 27.00 in |
| Package Weight (lb) | 22.99 lb |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Depth (cm) | 55.24 cm |
| Assembled Depth (ft) | 1.81 ft |
| Assembled Depth (in) | 21 3/4 in |
| Assembled Height (cm) | 61.59 cm |
| Assembled Height (ft) | 2.02 ft |
| Assembled Height (in) | 24.25 in |
| Assembled Weight (kg) | 9.07 kg |
| Assembled Weight (lb) | 20.0 lb |
| Assembled Width (cm) | 29.84 cm |
| Assembled Width (in) | 11.75 in |
| Assembled Width (mm) | 298.40 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Washed Grey |
| Material(s) | MDF, Solid Wood |
| Maximum Weight Capacity (g) | 9070 g |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 9 kg |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 20 lb |
| Package Depth (cm) | 35.56 cm |
| Package Depth (in) | 14.00 in |
| Package Height (cm) | 17.78 cm |
| Package Height (in) | 7.00 in |
| Package Weight (kg) | 10.43 kg |
| Package Weight (lb) | 22.99 lb |
| Package Width (cm) | 68.58 cm |
| Package Width (in) | 27.00 in |
| Product Use(s) | Accent Table |
| Shape | Rectangle |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.