This paragraph should be hidden.


Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This shower trim kit from Moen is all about simple, modern style in even the smallest spaces. The sleek, minimalist lines and satin chrome finish fit in any bathroom while using less water thanks to the EPA WaterSense-certified showerhead. Pair the trim kit with any of Moen's Align valves for a coordinated look that refreshes your bath without breaking the bank.
Moen Align Posi-Temp Eco-Performance Shower Trim Kit is highly reflective for a mirror-like look that works with any decorating style
Requires valve model #2510, #2520, #2570, or #2590 (sold separately) to complete installation
Built on the Moen M-PACT common valve system, allowing you to update the faucet style in the future without replacing any plumbing
Posi-Temp valve (sold separately) helps maintain water pressure and temperature even when other water sources in the house are in use
Finish: Chrome
Model Number: T2192EP
| Part Number | T2192EP |
|---|---|
| Faucet Type | Tub/Shower Faucet |
| Plumbing Finish | Chrome |
| Design Style | Modern |
| Faucet Handle Quantity | 1 |
| Faucet Spray | Not Applicable |
| Faucet Install | No Faucet Install |
| Faucet Valve Type | Ceramic |
| Accessories List | Installation Hardware Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Faucet Flow Rate (l/min) | 6.62 l/min |
|---|---|
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Length (in) | 7 in |
| Assembled Width (in) | 7.00 in |
| Assembled Height (in) | 7.00 in |
| Assembled Weight (lb) | 2.1 lb |
| Accessories List | Installation Hardware Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 17.78 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.58 ft |
| Assembled Height (in) | 7.00 in |
| Assembled Length (cm) | 17.78 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.58 ft |
| Assembled Length (in) | 7 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.93 kg |
| Assembled Weight (lb) | 2.1 lb |
| Assembled Width (cm) | 17.78 cm |
| Assembled Width (in) | 7.00 in |
| Assembled Width (mm) | 177.80 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Design Style | Modern |
| Faucet Flow Rate (gal/min) | 1.7 gal (US)/min |
| Faucet Flow Rate (l/min) | 6.62 l/min |
| Faucet Handle Quantity | 1 |
| Faucet Install | No Faucet Install |
| Faucet Spray | Not Applicable |
| Faucet Type | Tub/Shower Faucet |
| Faucet Valve Type | Ceramic |
| Package Depth (cm) | 19.99 cm |
| Package Depth (in) | 7.87 in |
| Package Height (cm) | 11.81 cm |
| Package Height (in) | 4.65 in |
| Package Weight (kg) | 0.86 kg |
| Package Weight (lb) | 1.90 lb |
| Package Width (cm) | 19.81 cm |
| Package Width (in) | 7.80 in |
| Plumbing Finish | Chrome |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.