Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian











Moby
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Moby
The Moby Duet Carrier harmoniously blends the coziness of a soft wrap with the convenience of a carrier. Thoughtfully designed to keep your little one snug and secure, this carrier offers three adjustable carrying positions and a customizable seat for a perfect fit.
Offers three adjustable carrying positions and a customizable seat, giving you flexibility as your baby grows
3 carrying positions: Inward Facing (Narrow), Inward Facing (Wide) and Forward Facing
The easy-to-adjust waistbelt lets you modify the seat from wide to narrow, adapting perfectly to your baby’s size and your comfort
Customizable fit
Made with 100% soft, breathable cotton
Naturally hypo-allergenic and gentle on sensitive skin types
| Part Number | MO050 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | 3 in 1, Adjustable Straps, Breathable, Machine Washable |
| Assembled Height (cm) | 96.52 cm |
| Assembled Height (ft) | 3.17 ft |
| Assembled Height (in) | 38.00 in |
| Assembled Length (cm) | 1.27 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.04 ft |
| Assembled Length (in) | 0.50 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.41 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.90 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 60.33 cm |
| Assembled Width (in) | 23.75 in |
| Assembled Width (mm) | 603.25 mm |
| Bag Style | No Bag |
| Carry Position(s) | Front Facing In, Front Facing Out |
| Child Carrier Type | Backpack |
| Closure Type | Buckle |
| Colour | Black |
| Design | No Design |
| Maximum Weight Capacity (g) | 14968.50 g |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 14.97 kg |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 33.00 lb |
| Minimum Weight Capacity (kg) | 3.63 kg |
| Minimum Weight Capacity (lb) | 8.00 lb |
| Package Depth (cm) | 13.97 cm |
| Package Depth (in) | 5.50 in |
| Package Height (cm) | 29.21 cm |
| Package Height (in) | 11.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.41 kg |
| Package Weight (lb) | 0.90 lb |
| Package Width (cm) | 13.97 cm |
| Package Width (in) | 5.50 in |
| Primary Material | Cotton |
| Size | One Size |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | 3 in 1, Adjustable Straps, Breathable, Machine Washable | Breathable, Machine Washable | Breathable | No Advanced Features | |
| Assembled Height (cm) | 96.52 cm | 0.10 cm | 12.70 cm | 14.00 cm |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.
Originally posted on behalf of Thrive's family of brands.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on behalf of Thrive's family of brands.
Originally posted on behalf of Thrive's family of brands.
No, I do not recommend this product.
Originally posted on behalf of Thrive's family of brands.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on behalf of Thrive's family of brands.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.