This paragraph should be hidden.
1.00 l
Pick up available 09:00 a.m., Mar 25
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Mobil ATF DEXRON-VI Automatic Transmission Fluid provides extended fluid life with improved oxidation and thermal stability. The fluid’s optimized frictional properties ensure smooth gear shifting in low temperatures and help to prevent transmission vibration. This Mobil ATF can offer outstanding resistance against sludge and deposit formation, along with improved anti-wear protection that contributes to extended transmission life.
Delivers extended fluid life
Improved oxidation and thermal stability
Optimized frictional properties that provide smooth gear shifting during low temperature operation and help prevent transmission vibration
Outstanding resistance against sludge and deposit formation
Improved anti-wear protection which contributes to extended transmission life
Outstanding low temperature performance
Available in a variety of sizes
| Part Number | 0281555 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 220.00 °C |
| Flash Point (°F) | 428.00 °F |
| Maximum Temperature (°C) | 260.00 °C |
| Maximum Temperature (°F) | 500.00 °F |
| Minimum Temperature (°C) | -40.00 °C |
| Minimum Temperature (°F) | -40.00 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | No |
|---|---|
| Package Depth (cm) | 6.20 cm |
| Package Depth (in) | 2.44 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 23.10 cm |
| Package Height (in) | 9.09 in |
| Package Weight (kg) | 0.93 kg |
| Package Weight (lb) | 2.05 lb |
| Package Width (cm) | 11.00 cm |
| Package Width (in) | 4.33 in |
| Primary Colour | Red |
| Product Use(s) | Automotive, Automotive Maintenance |
| Product Volume (L) | 1.00 l |
| Product Volume (gal) | 0.26 gal (US) |
| Product Weight (g) | 1000.00 g |
| Product Weight (kg) | 1.00 kg |
| Product Weight (lb) | 2.20 lb |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$97.96
