Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian



Pick up available 03:00 p.m., May 19
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Keep your engine running like new with Mobil 1™ 0W-40 Synthetic Engine/Motor Oil. This European Car Formula is a full synthetic motor oil engineered for the latest gasoline and diesel (without Diesel Particulate Filters or DPFs) engine technology. It delivers excellent all-round performance and provides wear protection for the engine. This superior motor oil is available in a range of grades to suit your vehicle’s needs.
An advanced full synthetic formula
Provides exceptional cleaning power for dirty engines
Provides excellent overall performance
Excellent low temperature capabilities for rapid engine protection at start-up
Delivers fast protection for reduced engine wear and deposits even in the most extreme driving conditions
This product has the following approvals: MB-Approval 229 3; MB-Approval 229 5; Porsche A40; VW 502 00; VW 505 00; Nissan Genuine Performances
5W30 has the following approvals: Dexos1 Gen2; HONDA/ACURA HTO-06 and is recommended for use in applications requiring: GM 4718M; GM 6094M. 5W30 meets or exceeds the requirements of: API SN; API SM; API SL; API SJ; Ford WSS-M2C946-A; ACEA A5/B5; ILSAC GF-5; Ford WSS-M2C929-A
10W30 is recommended for use in applications requiring: API CF; GM 4718M; GM 6094M and meets or exceeds the requirements of ACEA; A5/B5; API SN; API SM; API SL; API SJ; ILSAC GF-5; API SN PLUS; API SN PLUS RESOURCE CONSERVING
Recommended by Imperial Oil for use in applications requiring For WSS-M2C929-A (5W-30), General Motors 4718M (5W-30 and 10W-30) and General Motors 6094M (5W-30, 10W-30 and 5W-20)
Size: 4.73 L
| Part Number | 124089 |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | Detergent |
| Consumer Pack Size | 3 |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 230.00 °C |
| Flash Point (°F) | 446.00 °F |
| Manufacturer Part Number | 124089 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 260.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 500.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -30.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -22.00 °F |
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Synthetic |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Depth (cm) | 11.20 cm |
| Package Depth (in) | 4.41 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 31.70 cm |
| Package Height (in) | 12.48 in |
| Package Weight (kg) | 4.15 kg |
| Package Weight (lb) | 9.15 lb |
| Package Width (cm) | 20.60 cm |
| Package Width (in) | 8.11 in |
| Pour Point (°C) | -45.00 °C |
| Pour Point (°F) | -49.00 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 31.70 cm |
| Product Height (in) | 12.48 in |
| Product Length (cm) | 11.20 cm |
| Product Length (ft) | 0.37 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 4.73 l |
| Product Volume (gal) | 1.25 gal (US) |
| Product Weight (g) | 4700.00 g |
| Product Weight (kg) | 4.70 kg |
| Product Weight (lb) | 10.36 lb |
| Product Width (cm) | 20.60 cm |
| Product Width (in) | 8.11 in |
| Ratings | SAE |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 12 mo |
| Viscosity Grade | 0w-40 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Subtotal for 4 items$110.96$140.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Originally posted on Mobil 1™ Advanced Fuel Economy 0W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 1-L
Originally posted on Mobil 1™ 5W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Advanced Fuel Economy 0W16 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ 5W20 Synthetic Engine/Motor Oil Set, 4.73-L + 1-L
Originally posted on Mobil 1™ 5W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ 10W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ 10W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1 0W20 Advanced Fuel Economy Synthetic Engine Oil, 4.4-L
Originally posted on Mobil 1™ Advanced Fuel Economy 0W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ 5W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Advanced Fuel Economy 0W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Advanced Fuel Economy 0W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Advanced Fuel Economy 0W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Advanced Fuel Economy 0W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Advanced Fuel Economy 0W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 1-L

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

