This paragraph should be hidden.





















Pick up available 09:00 a.m., May 28
Only 4 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Decora Slide Dimmer offers precise lighting control for various bulb types, including 300W-120VAC dimmable LED and CFL, and 600W-120VAC incandescent and halogen. This versatile dimmer supports single pole or 3-way control when paired with a 3-way switch (wallplate sold separately). It is designed to comply with the 2016 California Title 24, Part 6, Indoor Lighting Switching Devices and Controls, making it an energy-efficient choice for modern homes. Enhance your lighting experience with the smooth, slide-action control of the Decora Slide Dimmer.
Designed to dim LED bulbs. For the best bulb pairings, refer to the “find a bulb” button below
Can be used in a single-pole or 3-way installation (with a 3-way switch, sold separately). No neutral wire required for installation
Separate ON/OFF rocker switch allows you to set and keep preferred dimming level
Adjustment switch to modify the minimum light level in order to maximize the dimming range if flickering occurs at lower dimming levels
New aesthetically pleasing design with rocker switch and slender dimmer control slide bar
| Part Number | DSL01-752 |
|---|---|
| Accessories List | Wall Plate |
| Accessories List | Wall Plate |
| Advanced Features | Neutral Wire Required |
| Advanced Features | Neutral Wire Required |
| Certifications | CSA Listed |
| Certifications | CSA Listed |
| Colour | White |
| Colour | White |
| Consumer Pack Size | 2 |
| Consumer Pack Size | 2 |
|---|---|
| Electrical Switch Type | Light Dimmer |
| Electrical Switch Type | Light Dimmer |
| Mount Style | Vertical |
| Mount Style | Vertical |
| Number of Switches | 2 |
| Number of Switches | 2 |
| Package Depth (cm) | 5.70 cm |
| Package Depth (cm) | 5.70 cm |
| Package Depth (in) | 2.24 in |
| Package Depth (in) | 2.24 in |
| Package Height (cm) | 20.30 cm |
| Package Height (cm) | 20.30 cm |
| Package Height (in) | 7.99 in |
| Package Height (in) | 7.99 in |
| Package Weight (kg) | 0.33 kg |
| Package Weight (kg) | 0.33 kg |
| Package Weight (lb) | 0.73 lb |
| Package Weight (lb) | 0.73 lb |
| Package Width (cm) | 17.80 cm |
| Package Width (cm) | 17.80 cm |
| Package Width (in) | 7.01 in |
| Package Width (in) | 7.01 in |
| Primary Material | Thermoplastic |
| Primary Material | Thermoplastic |
| Product Height (cm) | 10.50 cm |
| Product Height (cm) | 10.50 cm |
| Product Height (in) | 4.13 in |
| Product Height (in) | 4.13 in |
| Product Length (cm) | 4.20 cm |
| Product Length (cm) | 4.20 cm |
| Product Length (ft) | 0.14 ft |
| Product Length (ft) | 0.14 ft |
| Product Use(s) | Residential |
| Product Use(s) | Residential |
| Product Weight (g) | 200.00 g |
| Product Weight (g) | 200.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.20 kg |
| Product Weight (kg) | 0.20 kg |
| Product Weight (lb) | 0.44 lb |
| Product Weight (lb) | 0.44 lb |
| Product Width (cm) | 4.40 cm |
| Product Width (cm) | 4.40 cm |
| Product Width (in) | 1.73 in |
| Product Width (in) | 1.73 in |
| Shape | Rectangle |
| Shape | Rectangle |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.