Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian


Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Enjoy hours of challenging building fun with the LEGO Technic BMW R 1200 GS Adventure
Features black spoke wheels with all-terrain tires, windshield, detailed dashboard and exhaust, working steering, stabilizing telelever front suspension and rear suspension, 2-cylinder boxer engine with moving pistons, visible shaft drive, opening top case and luggage panniers, and a kickstand
The BMW has a cool blue and black color scheme
Includes a collection of authentic stickers
603 pieces per set
| Part Number | 6175708 |
|---|---|
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 603 |
| Package Depth (cm) | 7.06 cm |
| Package Depth (in) | 2.78 in |
| Package Height (cm) | 26.21 cm |
| Package Height (in) | 10.32 in |
| Package Weight (kg) | 0.96 kg |
| Package Weight (lb) | 2.12 lb |
| Package Width (cm) | 38.20 cm |
| Package Width (in) | 15.04 in |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Language | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | |
| Number of Pieces | 603 | 450 | 385 | 529 | 407 | |
| Package Depth (cm) | 7.06 cm | 7.60 cm | 7.60 cm | 5.90 cm | 6.10 cm |
