This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Display LEGO® Star Wars™ character Yoda, a detailed, buildable version of the unmistakable character that kids and fans adore!
This fan-favourite character comes with an informational fact plaque and stand to display the included Yoda minifigure.
An ideal LEGO® Star Wars™ gift for boys and girls aged 12+, this Yoda model has a posable head and eyebrows, movable fingers and toes, and a great big green Lightsaber that will impress any Star Wars fan
Based on the Star Wars: Attack of the Clones version of Jedi Master Yoda, this 1,771-piece collectible figure with Lightsaber stands over 16” (41 cm) tall, making it an impressive centerpiece for any Star Wars™ collection
| Part Number | 6251762 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 1771 |
| Package Depth (cm) | 35.41 cm |
| Package Depth (in) | 13.94 in |
| Package Height (cm) | 11.81 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 4.65 in |
| Package Weight (kg) | 2.10 kg |
| Package Weight (lb) | 4.63 lb |
| Package Width (cm) | 37.80 cm |
| Package Width (in) | 14.88 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Character Name(s) | Other | No Character | Other | Other | Other |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
