This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO® Hidden Side Newbury Abandoned Prison combines the open creative play of LEGO® building toys with an app so that interaction with the model triggers events in the digital world
Kids can explore and solve mysteries, hunt ghosts and battle boss ghost Bart Chaney and can also transform the model to ‘possessed mode’ and enjoy hands-on LEGO play with the 3 minifigures and 2 dog figures
Set in the fictional town of Newbury, where ghosts haunt people and buildings
When built, the multifunctional LEGO® Hidden Side Newbury Abandoned Prison (70435) model measures over 7" (19 cm) high, 11" (30 cm) wide and 5" (15 cm) deep
Ages 7+
| Part Number | 6288887 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 4 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 400 |
| Package Depth (cm) | 5.64 cm |
| Package Depth (in) | 2.22 in |
| Package Height (cm) | 26.21 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 10.32 in |
| Package Weight (kg) | 0.65 kg |
| Package Weight (lb) | 1.43 lb |
| Package Width (cm) | 38.20 cm |
| Package Width (in) | 15.04 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | No Theme |
