Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Let little ones take charge of the train with the LEGO® DUPLO® Push Train
Features a buildable train with hinged roof, wagon, car, opening level crossing, train track and a buildable tree
Use the level crossing to talk to your child about road and railroad safety
Encourage role-play between the 2 LEGO® DUPLO® figures
Specially designed to be safe and suitable for small hands
Train with wagon measures over 3" (10 cm) high, 11" (28 cm) long and 2" (6 cm) wide
Includes 2 LEGO® DUPLO® figures: a train driver and a car driver
Accessories include: crates for loading the train or car, flowers, and bricks decorated as apples and pumpkins
Suitable for ages 2-5
Contains 45 pieces
| Part Number | 6138002 |
|---|---|
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 45 |
| Package Depth (cm) | 11.81 cm |
| Package Depth (in) | 4.65 in |
| Package Height (cm) | 26.21 cm |
| Package Height (in) | 10.32 in |
| Package Weight (kg) | 1.04 kg |
| Package Weight (lb) | 2.29 lb |
| Package Width (cm) | 38.20 cm |
| Package Width (in) | 15.04 in |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Language | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | |
| Number of Pieces | 45 | 28 | 103 | 154 | 10 | |
| Package Depth (cm) | 11.81 cm | 9.60 cm | 12.40 cm | 4.60 cm | 6.10 cm |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.