This paragraph should be hidden.






Pick up available 09:00 a.m., May 28
Only 1 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Treat young fans of flowers and art and design with this LEGO® Creator 3in1 Typewriter with Flowers (31169) toy playset. This mini typewriter toy for girls and boys aged 8 and up is decorated with 4 colourful brick-built flowers and features a moving keyboard and platen and a brick-built sheet of paper. LEGO fans have a choice of 3 different flower kits to build: a Typewriter with Flowers toy; a keytar toy instrument on a stand with flowers; or a flowerpot with a pen and notebook. The rebuildable toy playset also comes with 3 stickers featuring thoughtful phrases, which kids can use to decorate the brick-built models.
3 LEGO® flower set building options in 1 box – Creator 3in1 Typewriter with Flowers toy playset lets kids aged 8 and up build and rebuild 3 different models with the same bricks
Floral toys with countless play options – Kids enjoy stories with 3 different playsets: a Typewriter with Flowers toy; a keytar toy on a stand with flowers; and a flowerpot with pen and notebook
Nature toys for kids, plus stickers – This LEGO® playset comes with 3 stickers featuring thoughtful phrases, which kids can use to decorate the brick-built models
Display models inspired by nature – Each model (models cannot be built simultaneously) can be displayed to add colour to any room and for young builders and their friends and family to enjoy
LEGO® gift for kids – 3in1 toy provides a build-and-play experience for fans of flowers and art and design and can be used to inspire hours of imaginative play
More 3in1 fun – Expand kids’ playful stories with other sets (sold separately) from the LEGO® Creator 3in1range
LEGO® Creator toys – Every 3in1 set lets kids build 3 different models inspired by some of their biggest passions, including animals, vehicles and houses
| Part Number | 6527862 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Age Group | 8+ |
| Age Group | 8+ |
| Character Name(s) | Other |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Assorted |
| Colour(s) | Assorted |
|---|---|
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 363 |
| Number of Pieces | 363 |
| Package Depth (cm) | 7.20 cm |
| Package Depth (cm) | 7.20 cm |
| Package Depth (in) | 2.83 in |
| Package Depth (in) | 2.83 in |
| Package Height (cm) | 19.10 cm |
| Package Height (cm) | 19.10 cm |
| Package Height (in) | 7.52 in |
| Package Height (in) | 7.52 in |
| Package Weight (kg) | 0.51 kg |
| Package Weight (kg) | 0.51 kg |
| Package Weight (lb) | 1.12 lb |
| Package Weight (lb) | 1.12 lb |
| Package Width (cm) | 26.20 cm |
| Package Width (cm) | 26.20 cm |
| Package Width (in) | 10.31 in |
| Package Width (in) | 10.31 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | Lego |
| Theme | Lego |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.