This paragraph should be hidden.






Pick up available 09:00 a.m., May 28
Only 6 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Boys and girls aged 8 plus play out stories among the stars with this LEGO® Creator 3in1 Space Robot (31164) science playset. This robot toy for kids is set on moving tracks and features a jetpack, a body and head that can spin around, posable arms and fingers, a balloon, and a light brick that illuminates its chest. LEGO fans build and rebuild 3 different action-packed space playsets with the same bricks: a robot toy on moving tracks; a posable space dog figure with a bone and a flying disc; or a space rocket. All 3 models are cool space-themed gifts for play and display and illuminate when kids press down on a light brick (batteries included).
3 space toy building options in 1 box – LEGO® Creator 3in1 Space Robot science playset lets boys and girls aged 8 and up build and rebuild 3 different toys using the same bricks
Multiple play possibilities – Kids can stage intergalactic adventures with 3 different playsets (models cannot be built simultaneously): a Space Robot toy, a space dog figure and a space rocket
Posable space figures – The robot toy has posable arms and fingers and a head and body that can spin around, while the space dog has a rotating head and 4 posable legs
Illuminated models – All 3 LEGO® space models light up when kids press down on a special light brick (batteries included)
Robot gift – 3in1 toy provides a fun build-and-play experience for space fans and can be given as a birthday gift for hours of imaginative play
More 3in1 fun – Expand kids’ adventures with other sets (sold separately) from the LEGO® Creator 3in1 range
LEGO® Creator toys – Every 3in1 set lets kids build 3 different models inspired by some of their biggest passions, including animals, vehicles and houses
| Part Number | 6527852 |
|---|---|
| Accessories List | Battery |
| Accessories List | Battery |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Age Group | 8+ |
| Age Group | 8+ |
| Battery Type/Battery Size | LR44 |
| Battery Type/Battery Size | LR44 |
| Character Name(s) | Other |
| Character Name(s) | Other |
|---|---|
| Colour(s) | Assorted |
| Colour(s) | Assorted |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 281 |
| Number of Pieces | 281 |
| Package Depth (cm) | 4.60 cm |
| Package Depth (cm) | 4.60 cm |
| Package Depth (in) | 1.81 in |
| Package Depth (in) | 1.81 in |
| Package Height (cm) | 19.10 cm |
| Package Height (cm) | 19.10 cm |
| Package Height (in) | 7.52 in |
| Package Height (in) | 7.52 in |
| Package Weight (kg) | 0.38 kg |
| Package Weight (kg) | 0.38 kg |
| Package Weight (lb) | 0.84 lb |
| Package Weight (lb) | 0.84 lb |
| Package Width (cm) | 26.20 cm |
| Package Width (cm) | 26.20 cm |
| Package Width (in) | 10.31 in |
| Package Width (in) | 10.31 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | Lego |
| Theme | Lego |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Accessories List | Battery | Battery | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified |
| Age Group | 8+ | 8+ | 8+ | 8+ | 10+ | 10+ | 8+ | 8+ | 8+ | 8+ |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.