This paragraph should be hidden.










Pick up available 06:30 p.m., May 28
Only 7 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Ecobee Smart Programmable Wi-Fi Thermostat Essential delivers easy temperature control for your home. Compatible with 85% of HVAC systems, this sleek white thermostat can be installed with minimal effort. ENERGY STAR certified, it automatically adjusts your home's heating and cooling schedule based on your routine. With an Ecobee thermostat, you can monitor energy usage and keep your home comfortable while optimizing efficiency at the very same time.
Change your temperature by easily tapping your thermostat's full colour touchscreen or using the ecobee app
Works with leading smart home ecosystems
Automatically adjusts to your set schedule to save energy when you’re gone and optimize comfort when you’re home
Keep track of your energy consumption when you're on the go on the ecobee app
Sleek white body with a 2.4” touchscreen
Pairs with Apple HomeKit, Google Assistant, and Alexa
ENERGY STAR™ certified
Compatible with 85% of systems. Check your system’s compatibility using our online Compatibility Checker on the ecobee support page.
Easy DIY install. No C Wire? No problem. Get the ecobee Power Extender Kit (PEK) for homes without a C-Wire, and keep your walls looking clean with our trim kit – both sold separately.
Works with most 24 VAC HVAC equipment: Gas, oil, electric, dual fuel, and forced air. Supports Conventional (2H/1C or 1H/2C), Heat Pump (2H/1C), and Boilers
| Part Number | EB-STATE7C-01 |
|---|---|
| Thermostats Type | Low Voltage Thermostat |
| Colour | White |
| Shape | Square |
| Display Type | LCD |
| User Interface | Touch Screen |
| Number of Batteries Required | 0 |
| Power Source | Hardwired |
| Smart System Compatibility | Amazon Alexa, Android App, Apple Homekit, Google Assistant, iOS App |
| Programmable | Smart Thermostat |
| Automatic/Manual Reset | Automatic |
|---|---|
| Operation Modes | Cooling, Heating |
| Stage | Single Stage Heating |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | 24V Compatible, Illuminated |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 49.00 °C |
| Product Use(s) | Cooling, Heating, Furnace, Heat Pump, Central Air Conditioning |
| Daily Program Periods | 7 |
| Operating Environment | Indoor |
| Weekly Program Periods | Learning |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Height (in) | 3.58 in |
| Assembled Length (in) | 3.6 in |
| Assembled Width (in) | 0.91 in |
| Assembled Weight (lb) | 0.44 lb |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | 24V Compatible, Illuminated |
| Assembled Height (cm) | 9.10 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.30 ft |
| Assembled Height (in) | 3.58 in |
| Assembled Length (cm) | 9.10 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.30 ft |
| Assembled Length (in) | 3.6 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.20 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.44 lb |
| Assembled Width (cm) | 2.30 cm |
| Assembled Width (in) | 0.91 in |
| Assembled Width (mm) | 23.00 mm |
| Automatic/Manual Reset | Automatic |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | White |
| Daily Program Periods | 7 |
| Display Type | LCD |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 49.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 120.20 °F |
| Number of Batteries Required | 0 |
| Operating Environment | Indoor |
| Operation Modes | Cooling, Heating |
| Package Depth (cm) | 3.81 cm |
| Package Depth (in) | 1.50 in |
| Package Height (cm) | 12.70 cm |
| Package Height (in) | 5.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.13 kg |
| Package Weight (lb) | 0.29 lb |
| Package Width (cm) | 12.70 cm |
| Package Width (in) | 5.00 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Cooling, Heating, Furnace, Heat Pump, Central Air Conditioning |
| Programmable | Smart Thermostat |
| Shape | Square |
| Smart System Compatibility | Amazon Alexa, Android App, Apple Homekit, Google Assistant, iOS App |
| Stage | Single Stage Heating |
| Sustainability | Energy Star Certified |
| Thermostats Type | Low Voltage Thermostat |
| User Interface | Touch Screen |
| Weekly Program Periods | Learning |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Originally posted on Ecobee
Originally posted on Ecobee
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Ecobee
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Ecobee

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.
