This paragraph should be hidden.




Pick up available 10:30 a.m., May 28
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Eco-Max Liquid Laundry Detergent provides a plant-based detergent solution for washing your clothes. Formulated with plant-based ingredients, this biodegradable liquid laundry detergent is colour-safe and effective on all fabrics from children's clothes to work uniforms and antique linens. All ingredients are derived from sustainable, renewable, plant-based resources in a concentrated formulation that delivers 210 loads per bottle. This non-irritating formula utilizes potent cleaning and aromatherapeutic properties of ingredients derived from biodegradable botanical resources that can be used in any water temperature.
Exhibits potent cleaning and aromatherapeutic properties due to ingredients derived from biodegradable, renewable, and sustainable botanical resources
Colour-safe and effective on everything from children's clothes to work uniforms and antique linens
Can be used in any water temperature and with both top-loading or front-loading machines
Non-irritating formula
All ingredients are derived from sustainable and renewable plant-based resources
Product is UL Ecologo certified
High performance, works in HE and standard machines
Concentrated formulation that delivers 210 loads per 6.21 litre bottle
| Part Number | EMAX-C197 |
|---|---|
| Chemical Form | Liquid |
| Household Chemical Type | Detergent |
| Polish Type | No Polish |
| Surface Type | Fabric |
| Machine Use | Laundry Washers |
| Laundry Use | Detergent |
| Primary Scent | Citrus |
| Consumer Pack Size | 2 |
| Flammable | No |
| Advanced Features | Biodegradable, Dye-Free, Eco-Friendly, Not Tested on Animals, Phosphate-Free, Plant-Based, Pourable, Ready to Use, Residue Free, Septic Safe, Ammonia Free, Chlorine Free |
|---|---|
| Chemical Form | Liquid |
| Consumer Pack Size | 2 |
| Flammable | No |
| Household Chemical Type | Detergent |
| Laundry Use | Detergent |
| Machine Use | Laundry Washers |
| Made in Canada | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 17.40 cm |
| Package Depth (in) | 6.85 in |
| Package Height (cm) | 33.53 cm |
| Package Height (in) | 13.20 in |
| Package Weight (kg) | 6.63 kg |
| Package Weight (lb) | 14.61 lb |
| Package Width (cm) | 22.98 cm |
| Package Width (in) | 9.05 in |
| Polish Type | No Polish |
| Primary Colour | Not Applicable |
| Primary Material | Not Applicable |
| Primary Scent | Citrus |
| Product Height (cm) | 33.53 cm |
| Product Height (in) | 13.20 in |
| Product Length (cm) | 22.98 cm |
| Product Length (ft) | 0.75 ft |
| Product Weight (g) | 6626.00 g |
| Product Weight (kg) | 6.63 kg |
| Product Weight (lb) | 14.61 lb |
| Product Width (cm) | 17.40 cm |
| Product Width (in) | 6.85 in |
| Shelf Life (months) | 24 mo |
| Shelf Life After Opening (Month) | 8 mo |
| Surface Type | Fabric |
| Sustainability | UL Ecologo Certified |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Chemical Form | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid |
| Household Chemical Type | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent |
| Polish Type | No Polish | No Polish | No Polish | No Polish | No Polish | No Polish | No Polish | No Polish | No Polish | No Polish |
Subtotal for 4 items$98.96

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.