Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.


















Ecarpet Gallery
10 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ecarpet Gallery
The ECARPET Qashqai Indoor Area Rug/Runner, Taupe, Assorted Sizes, is designed to add warmth and texture to medium to high-traffic rooms like living rooms and bedrooms. Crafted from high-quality polypropylene, this traditionally styled oriental rug in an understated taupe hue is ideal for beautifying your decor. Soft underfoot yet durable enough for everyday use, the Qashqai rug will become a welcome addition to any room where comfort and style matter most.
Beautify your favourite room décor with Ecarpet Gallery Qashqai
Ideal for bedroom, living room, dining room or den
Made of high quality polypropylene
Perfect area rug for medium to high traffic areas
Taupe traditional oriental indoor area rug
Rug is soft underfoot / to touch
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Runners |
|---|---|
| Colour | Taupe |
| Pattern Type | Geometric |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.50 in |
| Assembled Length (in) | 120.08 in |
| Assembled Width (in) | 31.50 in |
| Assembled Weight (lb) | 18.39 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |