Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.









Ecarpet Gallery
6 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ecarpet Gallery
Bring a touch of botanical elegance to your home with the ECARPETGALLERY Prima Rug. This soft and durable polypropylene rug withstands high traffic areas with a lavish floral motif. Available in multiple sizes, it effortlessly complements modern décors. The contemporary ivory backdrop allows the modern floral design to pop. Built from durable materials, this area rug will retain its beauty for years. Refresh your space with the timeless style of the Prima Rug.
Add a lavish flair to your favourite room with ECARPET Gallery Prima Rug
Soft and durable, perfect for medium to high traffic areas
Made of 100% polypropylene
Contemporary, modern ivory indoor area rug
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
|---|---|
| Colour | Off-white |
| Pattern Type | Floral |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.25 in |
| Assembled Length (in) | 90.24 in |
| Assembled Width (in) | 62.76 in |
| Assembled Weight (lb) | 12.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |