This paragraph should be hidden.
Ecarpet Gallery
10 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Effortlessly elevate any space with the ECARPET Elize Indoor Runner Rug, Ivory, Assorted Sizes. Crafted from high-quality viscose for a soft yet durable underfoot feel, this ivory traditional oriental rug is ideal for medium to high-traffic areas like bedrooms, living rooms, dining rooms, or dens. The timeless design features intricate patterns that will complement a variety of interior styles while also concealing everyday wear and tear. Add a touch of warmth and texture underfoot while tying the whole room together in one coherent look.
Beautify your favourite room décor with Ecarpet Gallery Elize Rug
Ideal for bedroom, living room, dining room or den
Made of high quality viscose
Perfect area rug for medium to high traffic areas
Ivory traditional oriental indoor area rug
Rug is soft underfoot / to touch
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Runners |
|---|---|
| Colour | Off-white |
| Pattern Type | Floral |
| Primary Material | Synthetic Woven |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.25 in |
| Assembled Length (in) | 120.08 in |
| Assembled Width (in) | 31.50 in |
| Assembled Weight (lb) | 18.39 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
