This paragraph should be hidden.







Pick up available 09:00 a.m., May 26
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Eagle Pro Line recycled Golf Balls feature high-quality balls sourced from reputable brands like Nike and Srixon. Graded A for excellent performance, these pre-loved balls are housed in a reusable plastic bucket for easy storage. Ideal for beginners or budget-conscious players, they offer exceptional value while promoting sustainability by reducing landfill waste. Their slightly worn covers deliver impressive distance and spin, ensuring you keep your game strong while promoting sustainability.
Distributed by Eagle Series
Grade A condition
Suitable for use in various weather conditions without compromising quality
A trusted choice among professionals and enthusiasts alike
Perfect for practising short games and hitting challenging shots
Colour: White
Quantity: 30 balls
Mix of brands such as Nike and Srixon
| Part Number | 10007 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Ball Construction | Two Piece |
| Ball Construction | Two Piece |
| Colour | White |
| Colour | White |
| Compression Rating | Not Applicable |
| Compression Rating | Not Applicable |
| Cover Material | Surlyn |
| Cover Material | Surlyn |
|---|---|
| Dimple Count | 332 |
| Dimple Count | 332 |
| Number of Pieces | 30 |
| Number of Pieces | 30 |
| Package Depth (cm) | 10.50 cm |
| Package Depth (cm) | 10.50 cm |
| Package Depth (in) | 4.13 in |
| Package Depth (in) | 4.13 in |
| Package Form | Bucket |
| Package Form | Bucket |
| Package Height (cm) | 14.00 cm |
| Package Height (cm) | 14.00 cm |
| Package Height (in) | 5.51 in |
| Package Height (in) | 5.51 in |
| Package Weight (kg) | 1.36 kg |
| Package Weight (kg) | 1.36 kg |
| Package Weight (lb) | 3.00 lb |
| Package Weight (lb) | 3.00 lb |
| Package Width (cm) | 18.50 cm |
| Package Width (cm) | 18.50 cm |
| Package Width (in) | 7.28 in |
| Package Width (in) | 7.28 in |
| Spin Rate | Medium |
| Spin Rate | Medium |
| Type of Golf Ball | Recycled |
| Type of Golf Ball | Recycled |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

