Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
















Pick up available 01:30 p.m., May 15
Only 3 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Dyson Purifier Cool PC1 delivers fast cooling with smooth, powerful airflow while purifying your entire room using HEPA H13 filtration that captures 99.97% of particles as small as 0.3 microns. It automatically senses and traps pollutants, helping you and your family breathe cleaner air for a healthier environment. Plus, you can control and monitor air quality anytime, anywhere with the MyDyson™ app.
Purifies the whole room evenly and cools you with powerful airflow in summer
The fully sealed filter system combines an activated carbon filter to remove gases with a HEPA filter that captures 99.97% of microscopic allergens and pollutants as small as 0.3 microns
Reduces your exposure to allergens, providing comfort indoors and reducing allergens in the room for a healthier home environment
Captures 97% of odours such as cooking odours, pet odours and smoke
Air Multiplier technology cools you quickly by projecting over 76 gallons of smooth, powerful airflow
Oscillates up to 350° to project in any direction you desire
Control and monitor air quality from anywhere using the MyDyson™ app or hands-free with compatible voice service
Number of speed settings: 10
1. Tested per ISO 29463. Gas capture rates may vary. 2. Refers to non-living material.3 Particle challenge with DEHS oil specified in EN1822 within a chamber specified in ASTM F3150.4. Tested per Dyson internal test standards for whole-room air projection (TM-005021) and purification coverage (TM-003711).5. Requires device to run app, Wi-Fi or mobile data, Bluetooth 4.0 support, and iOS version 10 or Android version 5 (or above). Standard data and messaging rates may apply. Refer to the MyDyson app for compatible voice services.6. Fan, not air conditioning unit.7. Tested to DTM-801, in fan mode, at speed 10.8. Tested to remove grilled salmon odour to EN13725. Based on capture of particles, ammonia, benzene, and acetic acid.
| Part Number | 544894-01 |
|---|---|
| Air Purifiers Type | Electronic Air Cleaner |
| Assembled Height (in) | 43.31 in |
| Assembled Length (in) | 10.24 in |
| Assembled Width (in) | 9.84 in |
| Assembled Weight (lb) | 10.47 lb |
| Wireless Standard Compatibility | Wi-Fi |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Filter Type | HEPA |
| Filter Size | 21.90x20.10x20.10 |
| Number of Speeds | 10 |
|---|---|
| Number of Cleaning Stages | 1 |
| Advanced Features | Automatic Operation, Shutoff Timer, Replaceable Filter, Indicator Light |
| Accessories List | Remote Control |
| Indicator Light Type | Power, Pollutant Detection, Filter Life, Fan Speed Setting, Air Quality |
| Control Type | Digital |
| Cord Length (in) | 70.87 in |
| Colour | White |
| Noise Level (dB) | 61 dB |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Replaceable/Rechargeable Battery | Not Applicable |
| Certifications | No Certifications |
| Clean Air Delivery Rate (CADR) | 0 |
| Enclosure Material | Poly/Plastic |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 50 W |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Air Purifiers Type | Electronic Air Cleaner | Air-To-Air Exchanger | Air-To-Air Exchanger | Electronic Air Cleaner | Electronic Air Cleaner | |
| Assembled Height (in) | 43.31 in | 18.50 in | 32.72 in | 23.62 in | 32.44 in | |
| Assembled Length (in) | 10.24 in | 9.06 in | 14.61 in | 8.19 in | 10.98 in |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Dyson
No, I do not recommend this product.
Originally posted on Dyson
Originally posted on Dyson
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Dyson
No, I do not recommend this product.
Originally posted on Dyson

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.