This paragraph should be hidden.

Pick up available 09:00 a.m., May 28
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Danze 1-Setting Fixed Mounted Shower Head combines modern style with optimal performance. With a flow rate of 2.5 gallons per minute (GPM), it delivers a strong, steady stream for a refreshing shower. Its fixed mount allows for easy installation, while the chrome finish adds a touch of elegance to any bathroom decor. Designed for durability and simplicity, this single-setting shower head ensures reliable use without the need for constant adjustments, making it an ideal choice for an efficient, hassle-free shower.
Corrosion-resistant finish for long-lasting shine and durability in humid environments
Chrome-plated finish with a sleek grey face
2.5" diameter spray head for broad water coverage
Air injection technology enhances water velocity for a smooth showering experience, even at lower pressures
Pressure Manifold™ technology ensures a full spray pattern with no hollow centres, optimizing water coverage
Easy-clean nozzles prevent mineral buildup, ensuring consistent water flow over time
| Part Number | 51011-7101 |
|---|---|
| Plumbing Finish | Chrome |
| Shower Head Hose | Not Applicable |
| Shower Head Install | Fixed |
| Shower Head Spray Settings Quantity | 1 |
| Shower Head Size (in) | 2 1/2 in |
| Assembled Weight (lb) | 0.1 lb |
| Faucet Flow Rate (l/min) | 9.50 l/min |
| Advanced Features | Durable |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Certifications | No Certifications |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Durable |
| Assembled Weight (kg) | 0.05 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.1 lb |
| Certifications | No Certifications |
| Faucet Flow Rate (gal/min) | 2.5 gal (US)/min |
| Faucet Flow Rate (l/min) | 9.50 l/min |
| Package Depth (cm) | 14.00 cm |
| Package Depth (in) | 5.51 in |
| Package Height (cm) | 19.50 cm |
| Package Height (in) | 7.68 in |
| Package Weight (kg) | 0.04 kg |
| Package Weight (lb) | 0.08 lb |
| Package Width (cm) | 7.50 cm |
| Package Width (in) | 2.95 in |
| Plumbing Finish | Chrome |
| Shower Head Hose | Not Applicable |
| Shower Head Install | Fixed |
| Shower Head Size (cm) | 6 3/8 cm |
| Shower Head Size (in) | 2 1/2 in |
| Shower Head Spray Settings Quantity | 1 |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Plumbing Finish | Chrome | Chrome | Black | Black | Black | Black | Chrome | Chrome | Brushed Nickel | Brushed Nickel |
| Shower Head Hose | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable |
| Shower Head Install | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
Subtotal for 4 items$98.93$153.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

