This paragraph should be hidden.











Dakota 283
Grey
XL
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Dakota 283
The G3 X-Large kennel provides unparalleled pet protection. It is created in one solid piece to hold up on all the adventures you and your dogs take, with our ultra secure lock for peace of mind. The extra-large G3 Dakota kennel is built for large breed dogs.
Dakota 283 G3 X-Large Framed Door Kennel is the ultimate kennel for your pet’s protection
Created in one solid piece to hold up on all the adventures you and your dogs take and features our ultra-secure lock for peace of mind
Easy-grip handle
Keyed paddle latching door
Large ventilation holes: 16 per side in the upper section of the kennel, 32 total
Easy-to-clean drain hole
Molded and assembled in the USA
Exterior Size: 38.5 x 25.5 x 29.5-in
Interior Size: 36 x 23.75 x 29.25-in (at tallest point)
Weighs: 59 lb (26.8 kg)
| Part Number | 600232 |
|---|---|
| Recommended Pet Size | XL |
| Pet Type | Dog |
| Door Material | Steel |
| Number of Doors | 1 |
| Primary Material | Plastic |
| Colour | Grey |
| Number of Pieces | 1 |
| Advanced Features | Lockable |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Assembled Height (in) | 29.50 in |
|---|---|
| Assembled Length (in) | 38.50 in |
| Assembled Width (in) | 25.50 in |
| Assembled Weight (lb) | 59.00 lb |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor, Travel |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Lockable |
| Assembled Height (cm) | 74.93 cm |
| Assembled Height (ft) | 2.46 ft |
| Assembled Height (in) | 29.50 in |
| Assembled Length (cm) | 97.79 cm |
| Assembled Length (ft) | 3.21 ft |
| Assembled Length (in) | 38.50 in |
| Assembled Weight (kg) | 26.76 kg |
| Assembled Weight (lb) | 59.00 lb |
| Assembled Width (cm) | 64.77 cm |
| Assembled Width (in) | 25.50 in |
| Assembled Width (mm) | 647.70 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Closure Type | Latch |
| Closure Type | Latch |
| Colour | Grey |
| Door Material | Steel |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 99.06 cm |
| Package Depth (in) | 39.00 in |
| Package Height (cm) | 76.20 cm |
| Package Height (in) | 30.00 in |
| Package Weight (kg) | 29.48 kg |
| Package Weight (lb) | 65.00 lb |
| Package Width (cm) | 66.04 cm |
| Package Width (in) | 26.00 in |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Pet Type | Dog |
| Primary Material | Plastic |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor, Travel |
| Recommended Pet Size | XL |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.
