This paragraph should be hidden.


Daich Coatings
Pick up available 09:00 a.m., May 28
Only 5 left


Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Daich Coatings
Protect your space with this Daich Coatings Elasto-Lock Damp-Proof Rubber Membrane. It is a highly versatile and functional roll-on damp-proof rubber membrane that imparts exceptional waterproofing, flexibility and weathering advantages to many existing surfaces. ElastoLock is an easy-to-use, single component coating that locks firmly onto many surfaces. Easily apply it to prevent water penetration, rot or mould. Use it on concrete, wood, plastic, metal and other exterior surfaces you want to protect.
Excellent rubber underlayment coating; helps protect underlying floors and walls from water penetration and damage due to leaks and flooding
Locks firmly onto concrete, concrete block, tile backer board, drywall, fibreglass decking, primed metal, wood, plastic and more
Excellent water-resistant barrier coat for exterior poured concrete walls and block foundation walls
Resistant to mould, mildew and chemical damage
Excellent adhesion to most surfaces
Use it on exterior porches, steps, pool decks, patios, walkways, entrances, garage floor, balconies, foundation walls, interior shower areas, bathroom floors, basement floors, entrances, steps and more
Works for both interior/exterior
Stays flexible in sub-zero temperatures
When properly applied, spans cracks and seams in exterior concrete structures to keep water out and protect from freeze and thaw cycles
Volume: 3.78 L (1 US gal)
| Part Number | DCEL-378 |
|---|---|
| Paint Type | Primer |
| Job Type(s) | Concrete, Decks, Porch/Floor, Undercoat |
| Paint Finish | Primer |
| Paint Can Size | 3.7 L (1 gallon) |
| Paint Premixed Colour | Dark Grey |
| Advanced Features | Fast Drying, Low-Odour, Moisture Resistant, One coat coverage |
| Paint Maximum Coverage Area (sq ft) | 248 ft² |
| Paint Maximum Coverage Area (sq m) | 23 m² |
| Paint VOC Level | Zero VOC |
| Application Method | Roller |
|---|---|
| Paint Clean up | Soap&Water |
| Dry Time (min) | 60 min |
| Recoat Time(hr) | 1 h |
| Shelf Life (year) | 2 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 24 mo |
| Minimum Operating Temperature (°C) | 10 °C |
| Advanced Features | Fast Drying, Low-Odour, Moisture Resistant, One coat coverage |
| Application Method | Roller |
| Base Material | Water Based |
| Base Type | Not Applicable |
| Dry Time (min) | 60 min |
| Job Type(s) | Concrete, Decks, Porch/Floor, Undercoat |
| Minimum Operating Temperature (°C) | 10 °C |
| Package Depth (cm) | 17.00 cm |
| Package Depth (in) | 6.69 in |
| Package Height (cm) | 20.50 cm |
| Package Height (in) | 8.07 in |
| Package Weight (kg) | 4.52 kg |
| Package Weight (lb) | 9.96 lb |
| Package Width (cm) | 17.50 cm |
| Package Width (in) | 6.89 in |
| Paint Can Size | 3.7 L (1 gallon) |
| Paint Clean up | Soap&Water |
| Paint Finish | Primer |
| Paint Maximum Coverage Area (sq ft) | 248 ft² |
| Paint Maximum Coverage Area (sq m) | 23 m² |
| Paint Premixed Colour | Dark Grey |
| Paint Type | Primer |
| Paint VOC Level | Zero VOC |
| Product Use(s) | Exterior, Interior, Undercoat |
| Recoat Time(hr) | 1 h |
| Shelf Life (year) | 2 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 24 mo |
Subtotal for 4 items$522.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.