This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Indulgent as it is beautiful, the Water Drop 6 Light Chandelier assures you of an intimate ambiance. Designed with magic and romance in mind, this 18 inch drum shade chandelier offers the right amount of light and whimsical beauty. Pick the White Shade for elegance that's classy and pure, the Silver Shade for modern sophistication, and the Black Shade for a bolder design with a hint of drama.
Chrome Finish - Halogen Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 5006P18C-R(B) |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Assembled Length (cm) | 45.72 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.50 ft |
| Assembled Length (in) | 18 in |
| Assembled Width (cm) | 45.72 cm |
| Assembled Width (in) | 18.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 457.20 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Standard |
| Fixture Colour | Black |
| Fixture Colour(s) | Chrome |
| Hanging Method | Stem |
| Light Bulb Base Type | G9 |
| Light Bulb Type | Halogen |
| Light Direction | Down |
| Max. Hanging Height (cm) | 218.4 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 86.0 in |
| Maximum Run Time (h) | 50000 h |
| Min. Hanging Height (cm) | 38.1 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 15.0 in |
| Number of Lights | 6 |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 54.99 cm |
| Package Depth (in) | 21.65 in |
| Package Height (cm) | 32.99 cm |
| Package Height (in) | 12.99 in |
| Package Weight (kg) | 7.68 kg |
| Package Weight (lb) | 16.93 lb |
| Package Width (cm) | 54.99 cm |
| Package Width (in) | 21.65 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Black |
| Shade Colour/Finish | Chrome |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 40 W |
$467.95$475.98
