This paragraph should be hidden.

CWI Lighting
2
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Black Finish - Incandescent Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 9827P11-2-101 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 45.72 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.50 ft |
| Assembled Height (in) | 18.00 in |
| Assembled Length (cm) | 22.86 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.75 ft |
| Assembled Length (in) | 9 in |
| Assembled Width (cm) | 27.94 cm |
| Assembled Width (in) | 11.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 279.40 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Standard |
| Fixture Colour | Black |
| Hanging Method | Stem |
| Light Bulb Base Type | E12 - Candelabra Base |
| Light Bulb Type | Incandescent |
| Light Direction | Ambient |
| Max. Hanging Height (cm) | 226.1 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 89.0 in |
| Min. Hanging Height (cm) | 45.7 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 18.0 in |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 29.97 cm |
| Package Depth (in) | 11.80 in |
| Package Height (cm) | 46.99 cm |
| Package Height (in) | 18.50 in |
| Package Weight (kg) | 4.29 kg |
| Package Weight (lb) | 9.46 lb |
| Package Width (cm) | 32.99 cm |
| Package Width (in) | 12.99 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Black |
| Shade Colour/Finish | Black |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 60 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | |
| Assembled Height (cm) | 45.72 cm | 5.08 cm | 63.50 cm | 5.08 cm |
