This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Easily bring glamour to your interiors with the Ring LED Flush Mount. This dazzling close-to-ceiling fixture features a chrome-finished ceiling plate supporting a crystal-embellished LED halo. A faceted crystal ball hangs at the center, adding an extra touch of sparkle. This modern glam light delivers a luxurious ambiance, perfect for any room in your home.
Stainless Steel Finish - Halogen Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 5080C7ST |
|---|---|
| Lighting Type | Flushmount |
| Fixture Colour(s) | Stainless Steel |
| Power Source | Hardwired |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 35 W |
| Light Bulb Type | Halogen |
| Light Bulb Base Type | GU10 Base |
| Product Use(s) | Lighting |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Advanced Features | Dimmable |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Length (in) | 7 in |
| Assembled Width (in) | 7.00 in |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Fixture Colour | Chrome |
| Number of Lights | 1 |
| Secondary Fixture Colour | Chrome |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Lighting Type | Flushmount | |||||
| Fixture Colour(s) | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | |
| Power Source | Hardwired | Hardwired | Hardwired | Hardwired | Hardwired |
$1143.9$1973.96
