This paragraph should be hidden.

CWI Lighting
3
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Chrome Finish - Halogen Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 6601C12C |
|---|---|
| Lighting Type | Flushmount |
| Power Source | Hardwired |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 35 W |
| Light Bulb Type | Halogen |
| Light Bulb Base Type | GU10 Base |
| Product Use(s) | Lighting |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Advanced Features | Dimmable |
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Length (in) | 12 in |
| Assembled Width (in) | 12.00 in |
| Assembled Height (cm) | 45.72 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.50 ft |
| Assembled Height (in) | 18.00 in |
| Fixture Colour | Chrome |
| Number of Lights | 3 |
| Secondary Fixture Colour | Chrome |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Lighting Type | Flushmount | Flushmount | Flushmount | Flushmount | Flushmount | |
| Power Source | Hardwired | Hardwired | Hardwired | Hardwired | Hardwired | |
| Voltage (V) | 120 V | 120 V | 120 V | 120 V | 120 V |
