This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Black
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Satin Gold or Black Finish - Integrated LED Bulb Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 1606P33-37-101 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Assembled Length (cm) | 83.82 cm |
| Assembled Length (ft) | 2.75 ft |
| Assembled Length (in) | 33 in |
| Assembled Width (cm) | 83.82 cm |
| Assembled Width (in) | 33.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 838.20 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Standard |
| Fixture Colour | Black |
| Fixture Colour(s) | Black |
| Hanging Method | Wire |
| Light Bulb Base Type | Integrated LED |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Direction | Ambient |
| Max. Hanging Height (cm) | 330.2 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 130.0 in |
| Min. Hanging Height (cm) | 119.4 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 47.0 in |
| Number of Lights | 37 |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 93.98 cm |
| Package Depth (in) | 37.00 in |
| Package Height (cm) | 27.99 cm |
| Package Height (in) | 11.02 in |
| Package Weight (kg) | 26.00 kg |
| Package Weight (lb) | 57.32 lb |
| Package Width (cm) | 93.98 cm |
| Package Width (in) | 37.00 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Black |
| Shade Colour/Finish | Black |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 74 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm |
$1974.9$2012.96
