This paragraph should be hidden.

CWI Lighting
1
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Chrome Finish - Incandescent Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 8318W5C-1 (CLEAR) |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 25.40 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.83 ft |
| Assembled Height (in) | 10.00 in |
| Assembled Length (cm) | 27.94 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.92 ft |
| Assembled Length (in) | 11 in |
| Assembled Width (cm) | 30.48 cm |
| Assembled Width (in) | 12.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 304.80 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Fixture Colour | Chrome |
| Light Bulb Base Type | E12 - Candelabra Base |
| Light Bulb Type | Incandescent |
| Light Direction | Ambient |
| Number of Lights | 1 |
| Package Depth (cm) | 29.01 cm |
| Package Depth (in) | 11.42 in |
| Package Height (cm) | 27.99 cm |
| Package Height (in) | 11.02 in |
| Package Weight (kg) | 1.30 kg |
| Package Weight (lb) | 2.87 lb |
| Package Width (cm) | 21.01 cm |
| Package Width (in) | 8.27 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Chrome |
| Shade Colour/Finish | Chrome |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wall Sconce Type | Candle Sconce |
| Wattage Rating (w) | 60 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | |
| Assembled Height (cm) | 43.18 cm | 48.26 cm | 12.70 cm | 30.48 cm | 5.08 cm |
