This paragraph should be hidden.







CWI Lighting
Gold
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
CWI Lighting
Satin Gold or Nickel Finish - Integrated LED Bulb Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 1390P5-1-602 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 7.62 cm |
| Assembled Length (cm) | 7.62 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.25 ft |
| Assembled Length (ft) | 0.25 ft |
| Assembled Length (in) | 3 in |
| Assembled Length (in) | 3 in |
| Assembled Width (cm) | 7.62 cm |
| Assembled Width (cm) | 7.62 cm |
| Assembled Width (in) | 3.00 in |
| Assembled Width (in) | 3.00 in |
| Assembled Width (mm) | 76.20 mm |
| Assembled Width (mm) | 76.20 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Mini |
| Chandelier/Pendant Type | Mini |
| Fixture Colour | Gold |
| Fixture Colour | Gold |
| Fixture Colour(s) | Gold |
| Hanging Method | Wire |
| Hanging Method | Wire |
| Light Bulb Base Type | Integrated LED |
| Light Bulb Base Type | Integrated LED |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Direction | Ambient |
| Light Direction | Ambient |
| Max. Hanging Height (cm) | 219.7 cm |
| Max. Hanging Height (cm) | 219.7 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 86.5 in |
| Max. Hanging Height (in) | 86.5 in |
| Min. Hanging Height (cm) | 39.4 cm |
| Min. Hanging Height (cm) | 39.4 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 15.5 in |
| Min. Hanging Height (in) | 15.5 in |
| Number of Lights | 1 |
| Number of Lights | 1 |
| Number of Tiers | 1 |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 13.00 cm |
| Package Depth (cm) | 13.00 cm |
| Package Depth (in) | 5.12 in |
| Package Depth (in) | 5.12 in |
| Package Height (cm) | 49.00 cm |
| Package Height (cm) | 49.00 cm |
| Package Height (in) | 19.29 in |
| Package Height (in) | 19.29 in |
| Package Weight (kg) | 1.60 kg |
| Package Weight (kg) | 1.60 kg |
| Package Weight (lb) | 3.53 lb |
| Package Weight (lb) | 3.53 lb |
| Package Width (cm) | 13.00 cm |
| Package Width (cm) | 13.00 cm |
| Package Width (in) | 5.12 in |
| Package Width (in) | 5.12 in |
| Power Source | Hardwired |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Gold |
| Secondary Fixture Colour | Gold |
| Shade Colour/Finish | Gold |
| Shade Colour/Finish | Gold |
| UL Listed Location | Dry Location |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 9 W |
| Wattage Rating (w) | 9 W |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 63.50 cm | 63.50 cm |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.