This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Chrome
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Chrome or Gold Finish - Incandescent Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 8001P14C |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Assembled Length (cm) | 35.56 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.17 ft |
| Assembled Length (in) | 14 in |
| Assembled Width (cm) | 35.56 cm |
| Assembled Width (in) | 14.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 355.60 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Standard |
| Fixture Colour | Chrome |
| Fixture Colour(s) | Chrome |
| Hanging Method | Chain |
| Light Bulb Base Type | E12 - Candelabra Base |
| Light Bulb Type | Incandescent |
| Light Direction | Ambient |
| Max. Hanging Height (cm) | 231.1 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 91.0 in |
| Min. Hanging Height (cm) | 53.3 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 21.0 in |
| Number of Lights | 6 |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 46.00 cm |
| Package Depth (in) | 18.11 in |
| Package Height (cm) | 35.00 cm |
| Package Height (in) | 13.78 in |
| Package Weight (kg) | 8.60 kg |
| Package Weight (lb) | 18.96 lb |
| Package Width (cm) | 42.01 cm |
| Package Width (in) | 16.54 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Chrome |
| Shade Colour/Finish | Chrome |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 60 W |
