This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Medallion Gold Finish - LED Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 1212W6-2-169 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Assembled Length (cm) | 15.24 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.50 ft |
| Assembled Length (in) | 6 in |
| Assembled Width (cm) | 15.24 cm |
| Assembled Width (in) | 6.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 152.40 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Fixture Colour | Gold |
| Fixture Colour | Gold |
| Light Bulb Base Type | G9 |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Direction | Ambient |
| Number of Lights | 2 |
| Package Depth (cm) | 24.00 cm |
| Package Depth (in) | 9.45 in |
| Package Height (cm) | 21.01 cm |
| Package Height (in) | 8.27 in |
| Package Weight (kg) | 1.20 kg |
| Package Weight (lb) | 2.65 lb |
| Package Width (cm) | 54.00 cm |
| Package Width (in) | 21.26 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Gold |
| Shade Colour/Finish | Gold |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wall Sconce Type | Up Light Sconces |
| Wattage Rating (w) | 5 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm |
