This paragraph should be hidden.

CWI Lighting
3
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Antique Forged Copper Finish - Incandescent Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 9641P17-3-128 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 58.42 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.92 ft |
| Assembled Height (in) | 23.00 in |
| Assembled Length (cm) | 43.18 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.42 ft |
| Assembled Length (in) | 17 in |
| Assembled Width (cm) | 43.18 cm |
| Assembled Width (in) | 17.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 431.80 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Standard |
| Fixture Colour | Copper |
| Hanging Method | Chain |
| Light Bulb Base Type | E12 - Candelabra Base |
| Light Bulb Type | Incandescent |
| Light Direction | Ambient |
| Max. Hanging Height (cm) | 238.8 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 94.0 in |
| Min. Hanging Height (cm) | 58.4 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 23.0 in |
| Number of Lights | 3 |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 44.96 cm |
| Package Depth (in) | 17.70 in |
| Package Height (cm) | 53.09 cm |
| Package Height (in) | 20.90 in |
| Package Weight (kg) | 3.59 kg |
| Package Weight (lb) | 7.91 lb |
| Package Width (cm) | 44.96 cm |
| Package Width (in) | 17.70 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Copper |
| Shade Colour/Finish | Copper |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 60 W |
