This paragraph should be hidden.

CWB
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
CWB
CWB Wakeboard Combo comes with the Seven boot L/XL
For riders who are 150 lbs (58 kg) or more
Feature-packed board that is perfect for family, friends and new riders
Easy and stable ride for beginners
Center spine for pillow soft landings
Moulded outer fins
Available in assorted graphics
| Part Number | 62133348 |
|---|---|
| Type of Watersports Board | Wakeboard |
| Colour | White |
| Primary Material | Fiberglass |
| Profile Shape | Not Applicable |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Number of Fins | 2 |
| Maximum Inflation (psi) | 1 lb/in² |
| Hollow/Solid | Solid |
| Accessories List | Removable Fins |
| Accessories List | Removable Fins |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Assembled Length (cm) | 141.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 141.00 cm |
| Assembled Thickness (cm) | 2.00 cm |
| Assembled Thickness (in) | 0.79 in |
| Assembled Thickness (in) | 0.79 in |
| Assembled Thickness (mm) | 20.00 mm |
| Assembled Weight (kg) | 7.00 kg |
| Assembled Weight (kg) | 7.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 50.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 50.00 cm |
| Buoyancy | Positive |
| Buoyancy | Positive |
| Channel Type | Not Applicable |
| Channel Type | Not Applicable |
| Colour | White |
| Edge Type | Not Applicable |
| Edge Type | Not Applicable |
| Fin Length (cm) | 4.80 cm |
| Fin Length (in) | 1.89 in |
| Fin Length (in) | 1.89 in |
| Handle Length (cm) | 0.00 cm |
| Handle Length (in) | 0.00 in |
| Handle Length (in) | 0.00 in |
| Hollow/Solid | Solid |
| Hull Type | Not Applicable |
| Length Description | Not Applicable |
| Maximum Inflation (psi) | 1 lb/in² |
| Maximum Weight Capacity (g) | 125000.00 g |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 125.00 kg |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 275.58 lb |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 275.58 lb |
| Minimum Weight Capacity (kg) | 45.00 kg |
| Minimum Weight Capacity (lb) | 99.21 lb |
| Number of Fins | 2 |
| Package Depth (cm) | 55.90 cm |
| Package Depth (in) | 22.01 in |
| Package Height (cm) | 19.10 cm |
| Package Height (in) | 7.52 in |
| Package Weight (kg) | 5.00 kg |
| Package Weight (lb) | 11.02 lb |
| Package Width (cm) | 50.80 cm |
| Package Width (in) | 20.00 in |
| Primary Material | Fiberglass |
| Profile Shape | Not Applicable |
| Rocker Depth (cm) | 7.50 cm |
| Rocker Depth (in) | 2.95 in |
| Rocker Shape | Not Applicable |
| Rocker Shape | Not Applicable |
| Rope Type | Not Applicable |
| Tail Shape | Not Applicable |
| Tail Shape | Not Applicable |
| Tide-ways | Not Applicable |
| Tide-ways | Not Applicable |
| Tip Type | Not Applicable |
| Tip Type | Not Applicable |
| Type of Bindings | Open Toe |
| Type of Kiteboard | Not Applicable |
| Type of Kiteboard | Not Applicable |
| Type of Kneeboard | Not Applicable |
| Type of Kneeboard | Not Applicable |
| Type of Skimboard | Not Applicable |
| Type of Skimboard | Not Applicable |
| Type of Surfboard | Not Applicable |
| Type of Surfboard | Not Applicable |
| Type of Wake Board | Wake Board |
| Type of Wake Board | Wake Board |
| Type of Watersports Board | Wakeboard |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Type of Watersports Board | Wakeboard | Wakeboard | ||||||||
| Colour | White | White | Blue | Blue | Red | Red | Grey | Grey | Blue | Blue |
| Primary Material | Fiberglass | Fiberglass | High-Density Polyethylene | High-Density Polyethylene | Fiberglass | Fiberglass | Nylon | Nylon | High-Density Polyethylene | High-Density Polyethylene |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.