This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Replacement Direct-Weld Square Jack Lifting Nut is designed with care and manufactured with pride
Compatible with CURT direct weld square jack #28512
It is threaded lifting nut with a grease retaining structure for fluid movement
| Part Number | 28956 |
|---|---|
| Maximum Weight Capacity (lb) | 2.20 lb |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 1.00 kg |
| Minimum Lift Height (cm) | 0.00 cm |
| Maximum Lift Height (cm) | 0.00 cm |
| Lift Cycle | 0 |
| Vehicle Type | Truck |
| Pump/Piston Quantity | 1 |
| Handle Length (cm) | 0.00 cm |
| Quicklift | Mechanical |
| Primary Material | Metal |
|---|
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
