Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.










Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Like the other 5th wheel hitches of the CURT Q-Series, the CURT Q20™ is a specialist in its class. It features a gross trailer weight capacity of 20,000 lbs. and can accept a vertical load limit of 5,000 lbs. , giving it the capability to tow most large recreational vehicles, campers and many other 5th wheel trailers. Also like the Q24™, the Q20™ 5th wheel has a superior hitch head, pivoting on a spherical axial bearing. This ensures smooth, quiet towing and allows unimpeded head movement and a wide turning radius for your trailer. The self-aligning head and dual-locking jaws make coupling easier, and with the three-position coupling mechanism, indicating when it safe to couple and when it is safe to tow, you can be out of the driveway and on your way quicker than ever. The Q20™ comes with a durable carbide powder coat finish to give this hitch the best possible defense against corrosion, scratching, UV damage and whatever else you throw its way. It is tested in accordance with SAE J2638 for safety and is also backed by a limited lifetime warranty to give you peace of mind. This 20K 5th wheel hitch comes with a set of standard 5th wheel legs and 5th wheel rails to be mounted in your truck bed with a 5th wheel bracket kit (brackets sold separately).
Spherical axial bearing tilts head in any direction for a smooth, quiet ride
Dual jaws fully wrap the kingpin to reduce chucking and increase security
Wide, self-aligning head helps eliminate errors when backing up to the trailer
Lockable, short-throw handle automatically engages with the kingpin
Three easy-access grease fittings for lubrication
Three-position coupling indicator clearly shows coupling status
Offers three height adjustment positions to adapt to each unique truck bed
Includes a polyethylene lube plate to eliminate messy grease deposits
Tested for safety in accordance with SAE J2638
Protected by a highly durable carbide powder coat finish
Includes Q20 5th wheel hitch #16130, base rails #16200 and hardware
Capacity limited to lowest-rated towing component
Not compatible with turret-style pin boxes, such as Sidewinder
| Part Number | 16131 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Hitch Class | Not Applicable |
| Package Depth (cm) | 121.92 cm |
| Package Depth (in) | 48.00 in |
| Package Height (cm) | 38.10 cm |
| Package Height (in) | 15.00 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 0.39 kg |
| Package Weight (lb) | 0.85 lb |
| Package Width (cm) | 43.18 cm |
| Package Width (in) | 17.00 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Trailer Hitch Type | Fifth Wheel |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.