Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.


Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Auto Services are available at your store
Increasing the functionality of truck, Jeep, van or SUV as a work machine or recreational vehicle is all too easy with a CURT front mount hitch. A front receiver hitch equips your vehicle with an industry-standard receiver tube opening, enabling you to add cargo space, mount a winch, launch a boat with ease, plow snow and much more. Whatever your working conditions or lifestyle, CURT front mount hitches maximize your vehicle's towing potential. Like our rear mount trailer hitches, CURT front tow hitches are made from quality American steel, right here in the USA. They are designed, manufactured, finished and tested for the utmost quality. Each one is also made vehicle-specific, meaning the shape of frame, the position of the brackets and the placement of the mounting holes are all optimized to seamlessly integrate with the vehicle's design features. This ensures the best possible fit, maximum towing strength and the easiest possible installation.
Add more functionality to your vehicle with the CURT Front Mount Receiver Hitch
Rated to 5,000 lbs gross trailer weight and 500 lbs tongue weight
Compatible with a tow hook or shackle mount (9,000 lbs straight-line pull)
Engineered with a vehicle-specific design for a custom fit
Provides a convenient mount for hitch accessories
Ideal for attaching a snow plow, cargo carrier or other front hitch mount
Allows for easy maneuvering of a trailer into a tight spot
Concealed main body for OE look and seamless integration with the vehicle
Tested for safety in accordance with SAE J684
Precisely welded for superior strength and fit
Protected by a durable black powder coat finish
Co-cured in a rust-resistant liquid Bonderite coating
Equipped with an open-back receiver for easy cleaning
Made in USA (may include imported hardware)
| Part Number | 31433 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Finish Type | Powder Coat |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 1587.57 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lbs) | 3500.00 lb |
| Line Pull (kg) | 4082.33 kg |
| Line Pull (lb) | 8999.99 lb |
| Manufacturer Part Number | 31433 |
| Mount Type | Front Mount |
| Package Depth (cm) | 109.22 cm |
|---|---|
| Package Depth (in) | 43.00 in |
| Package Height (cm) | 17.78 cm |
| Package Height (in) | 7.00 in |
| Package Weight (kg) | 5.76 kg |
| Package Weight (lb) | 12.70 lb |
| Package Width (cm) | 33.02 cm |
| Package Width (in) | 13.00 in |
| Pin Hole Diameter (cm) | 1.00 cm |
| Pin Hole Diameter (in) | 0.39 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Class | Class III |
| Receiver Opening Size (cm) | 5.08 cm |
| Receiver Opening Size (in) | 2.00 in |
| Vertical Load (kg) | 1.00 kg |
| Vertical Load (lb) | 2.20 lb |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.