Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.





Pick up available 04:00 p.m., May 16
Only 4 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Magnetic tow lights from CURT add temporary tail lights to your vehicle when dinghy towing. This towing light kit includes two magnetic trailer lights, a wiring harness with a 4 pin trailer wiring connector and snap locks for easy splice-in installation. When dinghy towing your vehicle behind your RV, simply stick the magnetic tow lights onto the roof of your car, plug the wiring harness into your RV's standard 4-way flat and you're ready for your next adventure. Each of these magnetic tow lights is equipped with a non-scratch base. The base not only gives these tow lights magnetic capability to mount onto the top of your towed vehicle whenever necessary, it also avoids damaging the vehicle's finish. The magnets have a non-scratch finish for worry-free installation. CURT magnetic tow lights are perfect for towed vehicles or for adding temporary tail lights to a boat trailer, camper or other cargo trailer. They feature standard red lamps for safety and a standard 4 pin trailer wiring harness to plug into any 4-way flat. Once plugged in, the magnetic tow lights are synchronized with the tow vehicle's tail lights for safe operation on the road. This magnetic trailer light kit also includes a 20-foot harness to span the length of the trailer or towed vehicle, allowing it to plug into the rear connector of the towing vehicle without any additional wiring harness extension required. It is also available with a convenient carrying case constructed from durable plastic, allowing you to keep the towing light kit well-protected when not in use and on-hand whenever needed (the carrying case is not included in this package; see part #53204).
Easily adds tow lights to a dinghy-towed vehicle or trailer without lights
Perfect for boats, RVs and flat towing applications
20' cord with 4-way flat plug allows for plug-and-play convenience
Provides turn signal, tail light and brake light functions
Non-scratch magnetic base protects vehicle finish
Snap locks included for simple, secure splice-in connection
Includes two magnetic tow lights, wiring harness and snap locks
| Part Number | 53200 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Hitch Class | Not Applicable |
| Package Depth (cm) | 33.02 cm |
| Package Depth (in) | 13.00 in |
| Package Height (cm) | 10.16 cm |
| Package Height (in) | 4.00 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 1.81 kg |
| Package Weight (lb) | 4.00 lb |
| Package Width (cm) | 30.48 cm |
| Package Width (in) | 12.00 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Trailer Hitch Type | Rear Mount Hitch |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.