This paragraph should be hidden.

Pick up available 07:00 p.m., May 26
Only 6 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The CURT Echo Mobile Trailer Brake Controller is a Bluetooth-enabled device that wirelessly connects to your smartphone and allows you to control and monitor all trailer brake activity right from your device. It features a simple, plug-and-play installation, a portable design to easily switch between vehicles and a highly durable construction to outlast the elements. Simply download the Smart Control app on your Apple iOS or Android OS device, plug the Echo into your vehicle and you're ready to start towing. The app allows you to create multiple vehicle-trailer profiles for different towing situations.
Wireless, portable design allows for easy transfer from one vehicle to another
Custom-designed app monitors brake activity and sends status updates
Zero-tool, plug-and-play install between vehicle-trailer 7-way connectors
Stores multiple vehicle-trailer profiles
Multi-colour LED indicates power, trailer detection and wireless connectivity
Warning: Avoid distracted driving. Only make adjustments when the vehicle is stationary.
Triple-axis, motion-sensing accelerometer for highly responsive, smooth stops
Clear in-app warning system for voltage recognition and no-brake situations
This product carries a 1 year exchange warranty redeemable at any Canadian Tire store
| Part Number | 51180 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 1.00 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 2.20 lb |
| Hitch Class | Class III |
| Manufacturer Part Number | 51180 |
| Package Depth (cm) | 27.94 cm |
| Package Depth (in) | 11.00 in |
| Package Height (cm) | 10.16 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 4.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.36 kg |
| Package Weight (lb) | 0.78 lb |
| Package Width (cm) | 22.86 cm |
| Package Width (in) | 9.00 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 1.00 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 2.20 lb |
| Trailer Hitch Type | Rear Mount Hitch |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Accessories List | No Accessories Included | ||||
| Advanced Features | No Advanced Features | ||||
| Certifications | No Certifications |
Subtotal for 4 items$534.9
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

