This paragraph should be hidden.


Burris
Pick up available 03:00 p.m., May 28
Only 1 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Burris
Improve your sight in the outdoors with these Burris Droptine Binoculars With Carry Case & Strap. These compact binoculars with 10x magnification bring the minute details into focus without additional weight or bulk. The durable, waterproof plastic casing is ideal for outdoor use. With a maximum focus distance of 300-ft, these binoculars are ideal for sporting events, birdwatching, hunting and more.
Delivers full-sized performance in a compact and lightweight package
Lenses are fully and multi coated to provide maximum light transmission and glare reduction
Ideal for scouting Eastern whitetail or Western mule deer
Nitrogen filled tubes for waterproof and fog proof performance in harsh conditions
Rubber armoured for protection and non-slip grip
Includes a durable carrying case and neoprene neck strap for easy carrying
| Part Number | 300291 |
|---|---|
| Optics Type | Binoculars |
| Maximum Focus Distance (ft) | 300.00 ft |
| Minimum Focus Distance (ft) | 6.99 ft |
| Ranging Method | Not Applicable |
| Fit | Standard |
| Frame Colour | Multi-Colour |
| Frame Material | Plastic |
| Eyepiece Size (mm) | 4.20 mm |
| Age Group(s) | Adult (18+), Youth (13-18 Years) |
| Product Use(s) | Baseball, Fishing, Golf, Hunting, Nature Viewing, Sporting Events |
|---|---|
| Accessories List | Manual, Storage Bag, Strap |
| Accessories List | Manual, Storage Bag, Strap |
| Adjustable Eye Cups | Yes |
| Adjustable Eye Cups | Yes |
| Advanced Features | Fog-Proof, Waterproof, Fast Focus |
| Age Group(s) | Adult (18+), Youth (13-18 Years) |
| Assembled Length (cm) | 9.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.30 ft |
| Assembled Length (in) | 3.54 in |
| Assembled Length (in) | 3.54 in |
| Assembled Weight (kg) | 2.70 kg |
| Assembled Weight (lb) | 5.95 lb |
| Assembled Width (cm) | 8.00 cm |
| Assembled Width (in) | 3.15 in |
| Assembled Width (in) | 3.15 in |
| Assembled Width (mm) | 80.00 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Display Type | Not Applicable |
| Display Type | Not Applicable |
| Eyepiece Size (in) | 0.17 in |
| Eyepiece Size (mm) | 4.20 mm |
| Fit | Standard |
| Frame Colour | Multi-Colour |
| Frame Material | Plastic |
| Laser Class | Not Applicable |
| Laser Class | Not Applicable |
| Lens Type | Not Applicable |
| Lens Type | Not Applicable |
| Magnification | 10x |
| Magnification | 10x |
| Maximum Focus Distance (ft) | 300.00 ft |
| Maximum Focus Distance (m) | 91.44 m |
| Minimum Focus Distance (ft) | 6.99 ft |
| Minimum Focus Distance (m) | 2.13 m |
| Night Vision | No |
| Night Vision | No |
| Objective Lens (mm) | 42 mm |
| Optics Type | Binoculars |
| Package Depth (cm) | 22.86 cm |
| Package Depth (in) | 9.00 in |
| Package Height (cm) | 8.89 cm |
| Package Height (in) | 3.50 in |
| Package Weight (kg) | 1.22 kg |
| Package Weight (lb) | 2.69 lb |
| Package Weight (lb) | 2.69 lb |
| Package Width (cm) | 20.32 cm |
| Package Width (in) | 8.00 in |
| Precision (ft) | 0.00 ft |
| Precision (ft) | 0.00 ft |
| Precision (m) | 0.00 m |
| Product Use(s) | Baseball, Fishing, Golf, Hunting, Nature Viewing, Sporting Events |
| Ranging Method | Not Applicable |
| Shape | Not Applicable |
| Shape | Not Applicable |
| Size Lens Bridge (mm) | 0 mm |
| Size Lens Bridge (mm) | 0 mm |
| Temple Length (cm) | 0.00 cm |
| Temple Length (in) | 0.00 in |
| Temple Length (in) | 0.00 in |
| UPV Rating | 0 |
| UPV Rating | 0 |
| Viewing Angle | 0 ° |
| Viewing Angle | 0 ° |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.