Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.











Pick up available 05:30 p.m., May 15
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Buck Knife Back Country Kit is a versatile and essential set for outdoor adventures, offering the tools needed for a variety of tasks in rugged environments. Designed for durability and precision, this kit includes reliable, high-quality knives that can handle everything from slicing to carving. Compact and easy to carry, this kit is perfect for camping, hunting, and survival situations, helping to ensure you’re well-prepared for the wilderness.
Precision-cut edges for efficient cutting and slicing
Axe: The ideal tool for chopping, splitting, chipping, and piercing firewood
Fixed Blade: Excellent tool for food preparation, camp fire prep, and general use around camp
Rust-resistant materials for long-lasting performance
Convenient storage case for organized transport
Suitable for both beginners and seasoned outdoorspeople
Balanced design improves maneuverability and control
Easy-to-maintain blades with routine sharpening
Weather-resistant materials handle tough conditions
Trusted Buck craftsmanship for reliability
| Part Number | CMBO4CTC |
|---|---|
| Hunting/Shooting Accessory Type | Hunting Gifts/Novelties |
| Product Use(s) | Hunting |
| Number of Pieces | 3 |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Weapon Type | Not Applicable |
| Primary Material | Metal |
| Colour | Black |
| Handedness | Ambidextrous |
| Advisory Information | Not Applicable |
| Assembled Height (in) | 2.19 in |
|---|---|
| Assembled Length (in) | 12.52 in |
| Assembled Weight (lb) | 2.12 lb |
| Assembled Width (in) | 16.13 in |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (in) | 2.19 in |
| Package Height (in) | 16.13 in |
| Package Weight (lb) | 2.12 lb |
| Package Width (in) | 12.52 in |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Hunting/Shooting Accessory Type | Hunting Gifts/Novelties | Hunting Gifts/Novelties | Hunting Gifts/Novelties | Hunting Gifts/Novelties | Hunting Gifts/Novelties | |
| Product Use(s) | Hunting | Hunting | Hunting | Hunting | Hunting | |
| Number of Pieces | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.