This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:00 a.m., Apr 24
Only 3 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Buck Haxby Folding Knife is a sophisticated and practical utility knife designed for everyday use. This modern knife features a sleek carbon fiber handle with a striking red pivot collar, combining style and functionality. As a compact everyday carry knife, it is perfect for those who value both durability and precision in their daily carry essentials.
Combines a full-length flat grind with a carbon fibre style creating an elegant and stylish every day carry
A red pivot collar on the handle gives it an added appeal, accentuating the carbon fibre handle
Ball bearing allow for easy opening with one hand, and a liner lock secures the blade, making the Haxby a sleek and modern choice for daily carry
| Part Number | 259CFSC |
|---|---|
| Hunting/Shooting Accessory Type | Hunting Gifts/Novelties |
| Product Use(s) | Hunting |
| Number of Pieces | 1 |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Weapon Type | Not Applicable |
| Primary Material | Metal |
| Colour | Silver |
| Handedness | Ambidextrous |
| Advisory Information | Not Applicable |
| Animal Type | Not Applicable |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 12.09 cm |
| Assembled Height (in) | 4.76 in |
| Assembled Length (cm) | 31.47 cm |
| Assembled Length (in) | 12.39 in |
| Assembled Weight (lb) | 0.42 lb |
| Assembled Width (cm) | 2.49 cm |
| Assembled Width (in) | 0.98 in |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (in) | 4.76 in |
| Package Height (in) | 4.88 in |
| Package Weight (lb) | 0.42 lb |
| Package Width (in) | 0.98 in |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Hunting/Shooting Accessory Type | Hunting Gifts/Novelties | ||||
| Product Use(s) | Hunting | ||||
| Number of Pieces | 1 |
$174.93$249.96
