#122-5858-0|Part #545001E000
Top Rated
    Part Number: 545001E000
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between May 11 - May 12
Need it Today :
Quantity updated to 1
New digital payments available on checkout page:
Also Find It in Store:
Add to Registry
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Need Installation Help?
Auto Services are available at your store
Product Details
  • Value priced chassis component
  • Meets or exceeds OEM quality standards
  • Built with high quality materials
Part Number 545001E000
Accessories List No Accessories Included
Advanced Features Ball Joint Installed
Ball Joint Mounting Type Screw-In
Ball Joint Stud Type Threaded
Bushing Inside Diameter 0.48 in
Bushing Material Rubber
Bushing Outside Diameter 2.12 in
Control Arm Construction Stamped
Control Arm Material Steel
Manufacturer Part Number 545001E000
Mounting Holes Distance (in) 15.74 in
Package Depth (cm) 52.07 cm
Package Depth (in) 20.50 in
Package Height (cm) 12.70 cm
Package Height (in) 5.00 in
Package Weight (kg) 20.90 kg
Package Weight (lb) 46.08 lb
Package Width (cm) 40.64 cm
Package Width (in) 16.00 in
Suspension Grade Type Standard
Warranty:
  • This product carries a 1 year exchange warranty redeemable at any Canadian Tire store.
Online Ordering:
  • Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
  • Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
  • Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
  • Online Ordering Information.
Returns:
  • Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
  • Some products are non-refundable and non-exchangeable
Reviews
Rating Snapshot
Select a row below to filter reviews.
1 review with 5 stars.
2 reviews with 4 stars.
0 reviews with 3 stars.
0 reviews with 2 stars.
0 reviews with 1 star.
Overall Rating
4.3
Review this product
Select to rate the item with 1 star. This action will open submission form.
Select to rate the item with 2 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 3 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 4 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 5 stars. This action will open submission form.
Adding a review will require a valid email for verification
    Filter Reviews
    1 to 3 of 3 Reviews.
    1 – 3 of 3 Reviews
    control arm
    6 months ago
    I haven't had it long but so far so good.
    Helpful?
    A arm review
    6 months ago
    Helpful?
    Arm control and ball joints..
    They gave me a great service..my car is in good condition now.
    Questions
    1 - 9 of 9 Questions
    Q: Does this product fit ford escape 2013????
    Anonymous10 months ago
    Originally posted on PartSource
    1 Answer
      10 months ago
    Q: Is this for the front or rear
    a year ago
    1 Answer
      a year ago
    Q: Does the product have warranty
    Q: Does this control arm come with the ball jiint?
    Q: Who makes your parts , and where are they made
    Q: Do you have any in stock in Sarnia I work at Canadian Tire
    • A: HI there. As of yesterday, Sarnia store (PS746) has 1 in stock. Please contact the store for more details. Thanks.