Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.









Wera Tools
Pick up available 05:00 p.m., May 14
Only 4 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Wera Tools
Many users wish to have a universal screwdriving tool with the widest possible range of applications. It should be a single tool for multiple metric and imperial dimensions. It should automatically adjust to the different screw sizes. It should be safe to grab without damaging anything and should allow for high working speeds. With its continuous and parallel jaws the Joker 6004 replaces several single spanner sizes. The required size is automatically and continuously set when attaching the tool to the hexagon bolt or screw. The integrated lever mechanism securely clamps the hexagon screw or bolt between the jaws, which significantly reduces the risk of slippage or damage. The ratchet feature ensures fast and consistent screwdriving without removing the tool. By using the corner-width rectangular prisms, a back-pivoting angle of only 30° can be achieved. The single-arm design, in conjunction with the ratchet feature and the corner-width prism, makes it possible to work even in confined spaces. The adjustable Joker 6004 is the universal screwdriving tool. Self-setting. Gripping. Spanning.
Wera Joker Adjustable Wrench features parallel smooth jaws that allow surface pressure and prevent rounding of bolt or screw head, which can occur during power transmission on corners
Ratchet function in the mouth sees to fast and consistent screwdriving without removing the tool
Corner-width rectangular prisms enable a return angle of only 30°
Can be neatly hung on the workshop wall
Automatic and continuous grip of hexagon screws and bolts
Lever mechanism when gripping avoids slipping and damage
16-19mm (5/8-3/4") range
| Part Number | 05020101001 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Ratcheting |
| Certifications | No Certifications |
| Handle Colour | Not Applicable |
| Handle Length (in) | 8.82 in |
| Handle Material | A3 Steel |
| Measurement Standard | Imperial, Metric, SAE |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 5.00 cm |
| Package Depth (in) | 1.97 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 5.00 cm |
| Package Height (in) | 1.97 in |
| Package Weight (kg) | 1.20 kg |
| Package Weight (lb) | 2.65 lb |
| Package Width (cm) | 5.00 cm |
| Package Width (in) | 1.97 in |
| Primary Colour | Other |
| Primary Material | Alloy Steel |
| Product Height (cm) | 1.40 cm |
| Product Height (ft) | 0.05 ft |
| Product Height (in) | 0.55 in |
| Product Length (cm) | 30.00 cm |
| Product Length (ft) | 0.98 ft |
| Product Length (in) | 11.81 in |
| Product Use(s) | Plumbing, HVAC, General Purpose, Bicycles, Automotive |
| Product Weight (kg) | 0.36 kg |
| Product Weight (lb) | 0.79 lb |
| Product Width (cm) | 5.00 cm |
| Product Width (in) | 1.97 in |
| Product Width (mm) | 50.04 mm |
Subtotal for 4 items$223.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

