Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.



Pick up available 01:30 p.m., May 12
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Upgrade your home security with the Weiser Elements Deadbolt x Daylon Lever in Matte Black. This electronic door lock combines modern design with advanced functionality, offering a sleek and secure solution for your entryway. With customizable user codes and convenient keyless entry, it provides both security and ease of use for your household.
The Elements by Weiser Keypad Electronic Door Lock, available in both traditional and contemporary designs, is an easy and attainable way to upgrade to an electronic door lock
Keypad entry makes coming and going secure and simple
Customize up to 12 user codes, 2 one‐time user codes and 1 programming code that lets you edit or delete user codes whenever you need to
Bright LED lights illuminate the keypad so you can easily enter your user code at night
Uses 4x AA alkaline batteries (batteries not included)
Offers convenient keyless entry that makes coming and going secure and simple
Enjoy easy code access with the 5-button light-up keypad
Additional features include Auto Lock and Vacation Mode, which provide security and peace of mind, all you need is a screwdriver to install it
Matte Black
| Part Number | 9GLC92400004 |
|---|---|
| Handle Type | Lever |
| Door Type | Exterior |
| Primary Colour | Black |
| Finish | Matte |
| Design Style | Modern |
| Handing | Reversible |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Lock Type | Electronic |
| Pieces Included | Installation Hardware |
| Latch Type | Drive-In Latch |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
| Assembled Height (in) | 0.39 in |
| Assembled Length (in) | 0.39 in |
| Assembled Weight (lb) | 2.20 lb |
| Assembled Width (in) | 0.39 in |
| Maximum Door Thickness (in) | 1.75 in |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.37 in |
| Number of Buttons | 6 |
| Number of Codes | 12 |
| Product Use(s) | Residential |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Handle Type | Lever | Knob | Knob | Knob | Knob | |
| Door Type | Exterior | Exterior | Exterior | Exterior | Exterior | |
| Primary Colour | Black | Black | Black | Nickel | Nickel |
Subtotal for 4 items$524.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

