This paragraph should be hidden.




1828.80 cm
300 W
Pick up available 08:00 a.m., May 26
Only 5 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Winter weather wreaks havoc on roofs, but this easy-to-install de-icing cable kit from EasyHeat keeps things from going south. The heavy-duty PVC outer jacket means it can handle whatever Mother Nature throws at it, while the grounded three-wire construction ensures safety. Simply clip the cable to your roof or gutter with the included accessories and the five watts per foot will prevent ice dams, leaks and damage. No need to climb up there with a shovel - just plug this kit in and relax, knowing your roof is ice-free.
Keep your roof free of ice and prevent damage using the Roof De-Icing Cable
Heavy-duty, weather-resistance PVC outer jacket to survive the elements
Grounded for safety
Constructed with three wires per cable
Five watts per foot
Meets CSA standards
Power specification: 120 volts
Easy to install
Each de-icing cable set includes cable, shingle clips and links
| Part Number | ADKS300 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Grounded Plug, Weather Resistant |
| Advanced Features | Grounded Plug, Weather Resistant |
| Amperage | 3 A |
| Amperage | 3 A |
| Assembled Length (cm) | 1828.80 cm |
| Assembled Length (cm) | 1828.80 cm |
| Assembled Length (ft) | 60.00 ft |
| Assembled Length (ft) | 60.00 ft |
|---|---|
| Assembled Length (in) | 720.00 in |
| Assembled Length (in) | 720.00 in |
| Assembled Weight (kg) | 1.18 kg |
| Assembled Weight (kg) | 1.18 kg |
| Assembled Weight (lb) | 2.60 lb |
| Assembled Weight (lb) | 2.60 lb |
| Certifications | CSA Listed, UL Listed |
| Certifications | CSA Listed, UL Listed |
| Heating Cable Type | Roof Heating Cable |
| Heating Cable Type | Roof Heating Cable |
| Indicator Light Type | No Indicator Light |
| Indicator Light Type | No Indicator Light |
| Primary Colour | Black |
| Primary Colour | Black |
| Voltage (V) | 120 V |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage | 300 W |
| Wattage | 300 W |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | ||||||||
| Advanced Features | Grounded Plug, Weather Resistant | Grounded Plug, Weather Resistant | Grounded Plug, Weather Resistant | Grounded Plug, Weather Resistant | Corrosion Resistant, Rust Resistant | Corrosion Resistant, Rust Resistant | No Advanced Features | No Advanced Features | Weatherproof, Waterproof | Weatherproof, Waterproof |
| Amperage | 3 A | 3 A |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.