This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
With its rich espresso veneer and traditional details, this square accent table adds a timeless touch to any room. It features a thick tabletop with grooved accents, turned post legs, and a roomy lower shelf perfect for extra storage or display. The practical two‑tier design works well as an end table or bedside table, enhancing living spaces with both style and function.
Stylish, traditional accent table in a space saving design with a narrow profile in a rich dark brown veneer, perfect as a nightstand or a side table in small spaces
Features a built-in storage drawer with a classic round metal knob in a bronze finish, to keep glasses, remotes, and other essentials organized along with a bottom shelf to store and display additional objects
Durably constructed with quality materials
Easy to assemble with illustrated instructions and all hardware included for a hassle-free setup
Product dimensions: 11.75 in. W x 21.75 in. L x 24.25 in. H
| Part Number | I 3967 |
|---|---|
| Colour | Espresso |
| Shape | Rectangle |
| Material(s) | MDF, Solid Wood |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 20 lb |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Height (in) | 24.25 in |
| Assembled Depth (in) | 21 3/4 in |
| Assembled Width (in) | 11.75 in |
| Assembled Weight (lb) | 19.0 lb |
|---|---|
| Package Height (in) | 9.00 in |
| Package Depth (in) | 15.00 in |
| Package Width (in) | 25.00 in |
| Package Weight (lb) | 21.98 lb |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Colour | Espresso | Green | Espresso | Walnut | Espresso | |
| Shape | Rectangle | Rectangle | Square | Rectangle | Rectangle | |
| Material(s) | MDF, Solid Wood | MDF, Solid Wood | MDF, Solid Wood | MDF, Solid Wood | MDF, Solid Wood |
