This paragraph should be hidden.

Pick up available 09:00 a.m., May 28
Only 1 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Keep foods warm or drinks cool with the innovative Mobicool 12V Cooler. This large cooler plugs into your vehicle's 12V outlet to store a variety of foods and beverages with versatile heating and cooling functions. The cooler has a 34-quart capacity and can hold up to 48 cans, so you'll have all you need for any road trip. Powered by both AC and DC, this cooler is ideal for picnics, travel and camping trips to keep your favourite snacks and drinks at the perfect temperature.
Features an easy access door-in-door bottle compartment
Fits 2 L (0.5 US gal) bottles standing
Removable divider grids for added convenience
Fold-away side handles for easy transport and easy storage
Works in upright and lying positions
Extra thick insulation
AC/DC Adaptor (CT#: 037-0149) sold separately
Outer Dimensions: 21.3" x 13.8" x 17.5" (54 x 35 x 44.5 cm)
Inner Dimensions: 17" x 10 x 13.3" (43 x 25.6 x 33.7)
Thermoelectric technology allows you to cool items up to 50°F below ambient temperature or warm items up to 43°F above ambient temperature
Power the cooler from your home's AC outlet or your vehicle's DC power source
Durable construction with rugged wheels and injection moulded plastic base
| Part Number | MT-35-DC-S |
|---|---|
| Product Volume (L) | 34.0 l |
| Colour | Blue |
| Assembled Width (in) | 21.26 in |
| Assembled Height (in) | 17.52 in |
| Assembled Depth (in) | 13.78 in |
| Assembled Weight (lb) | 17.2 lb |
| Primary Material | Plastic |
| Accessories List | Car Charger/Adapter |
| Product Use(s) | Automotive |
| Accessories List | Car Charger/Adapter |
|---|---|
| Assembled Depth (cm) | 35.00 cm |
| Assembled Depth (ft) | 1.15 ft |
| Assembled Depth (in) | 13.78 in |
| Assembled Height (cm) | 44.50 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.46 ft |
| Assembled Height (in) | 17.52 in |
| Assembled Weight (kg) | 7.80 kg |
| Assembled Weight (lb) | 17.2 lb |
| Assembled Width (cm) | 54.00 cm |
| Assembled Width (in) | 21.26 in |
| Assembled Width (mm) | 540.00 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Certifications | No Certifications |
| Closure Type | Latch |
| Closure Type | Latch |
| Colour | Blue |
| Graduated Measurements | Litres |
| Hot/Cold | Hot/Cold |
| Jug/Cooler Type | Chest Cooler |
| Jug/Cooler Type | Chest Cooler |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 38.00 cm |
| Package Depth (in) | 14.96 in |
| Package Height (cm) | 48.50 cm |
| Package Height (in) | 19.09 in |
| Package Weight (kg) | 10.00 kg |
| Package Weight (lb) | 22.05 lb |
| Package Width (cm) | 56.00 cm |
| Package Width (in) | 22.05 in |
| Power Source | Plug In |
| Power Source | Plug In |
| Primary Material | Plastic |
| Product Use(s) | Automotive |
| Product Volume (L) | 34.0 l |
| Product Volume (gal) | 8.98 gal (US) |
| Voltage (V) | 12 V |
| Voltage (V) | 12 V |
Subtotal for 4 items$250.84$364.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

