This paragraph should be hidden.


Shop Miracle-Gro1.83 kg
Pick up available 09:00 a.m., May 28
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Shop Miracle-GroSometimes plants get overwatered. Sometimes plants get underwatered. What if your plants could get just the right amount of water? Now they can – with Miracle-Gro Moisture Control Potting Mix. This potting mix helps protect against overwatering and underwatering. That’s because it’s made with the exclusive AquaCoir Formula. It’s the potting mix that absorbs 33% more water and holds onto it, releasing it slowly and steadily only when roots need it. Plus, it contains Miracle-Gro Plant Food to feed for up to 6 months.
Potting mix that protects against over- and underwatering
Absorbs 33% more water, releasing water to plants roots when it’s needed
Feeds up to 6 months – Grows Plants Twice As Big.
For indoor and outdoor container plants and gardens
| Part Number | 741783 |
|---|---|
| Soil Type | Potting Soil |
| Soil/Conditioner Type | Soil Mix |
| Duration (Months) | 12 mo |
| Season | All-Season |
| Area Coverage (sq ft) | 0.00 ft² |
| Nitrogen Percentage | 0.18 |
| Phosphorus Percentage | 0.10 |
| Potassium Percentage | 0.10 |
| Time Release | Slow Release |
| Pre/Post-Emergent | Post-Emergent |
|---|---|
| Product Volume (L) | 8.80 l |
| Net Weight (lb) | 4.03 lb |
| Adjusts pH | No |
| Advanced Features | Moisture Control |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor |
| Package Depth (in) | 4.17 in |
| Package Height (in) | 17.25 in |
| Package Width (in) | 12.00 in |
| Package Weight (lb) | 4.03 lb |
| Adjusts pH | No |
| Advanced Features | Moisture Control |
| Area Coverage (sq ft) | 0.00 ft² |
| Area Coverage (sq m) | 0.00 m² |
| Duration (Months) | 12 mo |
| Made in Canada | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| Net Weight (g) | 1830.00 g |
| Net Weight (kg) | 1.83 kg |
| Net Weight (lb) | 4.03 lb |
| Nitrogen Percentage | 0.18 |
| Package Depth (cm) | 10.60 cm |
| Package Depth (in) | 4.17 in |
| Package Height (cm) | 43.81 cm |
| Package Height (in) | 17.25 in |
| Package Weight (kg) | 1.83 kg |
| Package Weight (lb) | 4.03 lb |
| Package Width (cm) | 30.48 cm |
| Package Width (in) | 12.00 in |
| Phosphorus Percentage | 0.10 |
| Potassium Percentage | 0.10 |
| Pre/Post-Emergent | Post-Emergent |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor |
| Product Volume (L) | 8.80 l |
| Season | All-Season |
| Soil Type | Potting Soil |
| Soil/Conditioner Type | Soil Mix |
| Time Release | Slow Release |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.